Biznes

6 powodów, dla których warto rozwijać oprogramowanie w Polsce

rozwój oprogramowania,nearshoring,team extension,programowanie,programiści,software development,outsourcing usług do polski
rozwój oprogramowania,nearshoring,team extension,programowanie,programiści,software development,outsourcing usług do polski

Polska od kilku lat staje się jednym z najczęściej wybieranych kierunków outsourcingu usług IT przez kraje Europy Zachodniej. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania: 

 • dlaczego warto tworzyć i rozwijać oprogramowanie w Polsce? 
 • jaką wartość odnajdują zachodnie firmy w zatrudnieniu polskich programistów do pracy nad projektem IT? 

Silne wykształcenie 

Szybki rozwój rynku usług informatycznych Polski spowodował, że stała się ona idealnym ośrodkiem outsourcingu usług IT. 

Dzięki silnemu naciskowi na edukację w obszarach nauki i technologii, każdego roku na polskim rynku pracy pojawia się 15 000 absolwentów uczelni technicznych a w tym czasie 80 000 osób studiuje, aby zostać programistami. Według Stack Overflow w Polsce pracuje 250 000 programistów a cały sektor IT zatrudnia ponad 450 000 specjalistów. Oznacza to, że proces zatrudnienia do projektu czy zbudowania zespołu złożonego z wykwalifikowanych programistów z Polski może być stosunkowo łatwiejszy niż w innych krajach europejskich. 


Talenty technologiczne w centrum Europy 

Społeczność polskich programistów to pasjonaci, którzy często jeszcze przed podjęciem studiów, zaczynają doskonalić swoje umiejętności związane z kodowaniem. 

Ciekawostka: Według raportu Developer Skills 2018 prawie 8% polskich developerów zaczęło przygodę z programowaniem w wieku 5-10 lat.

Clutch wskazuje, że polscy twórcy oprogramowania dostarczają innowacyjne rozwiązania problemów, są profesjonalni, rzetelni, terminowi i cechują się wysokimi standardami etykiety biznesowej. 

W pracy zawodowej koncentrują się na korzystaniu z najnowszych technologii i narzędzi, które są naprawdę aktualne. Są na bieżąco z trendami technicznymi, uczestniczą w konferencjach i meetup-ach programistycznych (np. konferencja Agile, PHPers Summit czy Laravel Poland Meetup) i ciągle doskonalą swoje umiejętności. To ma bezpośredni wpływ na jakość tworzonych przez nich produktów, a także ich bezpieczeństwo, szybkość i wydajność. 

Według raportu IT SkillValue 2019 Polska zajmuje drugie miejsce w rankingu Najlepszych programistów w Europie wyprzedzając państwa takie jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja. 

W sektorze IT nie tylko programiści są pasjonatami technologii. Doskonalenie umiejętności dotyczy również testerów (Quality Assurance), UX i UI designerów oraz Project Managerów, którzy jako specjaliści w różnych obszarach, mogą wspierać klientów w rozwiązywaniu problemów na różnych etapach procesu tworzenia oprogramowania. Nie dziwi fakt, że polscy specjaliści IT stają się coraz bardziej doceniani przez zagraniczne firmy związane z rozwojem technologii oraz coraz częściej współtworzą zespoły w ramach rozszerzania zespołów wewnętrznych.

 

Wydajność i sposób pracy 

Rynek usług IT w Polsce wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Firmy wykorzystują tę sytuację i z powodzeniem dostosowują się do pojawiających się koncepcji, modeli i pomysłów, stając się coraz bardziej konkurencyjnymi graczami na rynku międzynarodowym. 

Szeroki wybór firm oferujących usługi IT w Polsce pozwala na współpracę w różnych modelach outsourcingu oraz różnych obszarach pracy nad produktem w zależności od aktualnych potrzeb klienta. 

Przykład: rozwój produktu wewnątrz firmy: 

 • potrzeba wzmocnienia zespołu: masz wewnętrzny zespół programistów, ale chcesz przyspieszyć rozwój produktu poprzez rozszerzanie swojego zespołu o kilku dodatkowych specjalistów. 
 • potrzeba zbudowania zespołu: chcesz szybko zbudować nowy zespół programistów, ale nie masz czasu na czasochłonny proces rekrutacji np. senior developerów. 

Polscy programiści w swojej codziennej pracy wykorzystują najlepsze praktyki zarządzania projektami tj. agile i scrum i ściśle współpracują z zespołem klienta nad rozwojem produktów. Tworzą multidyscyplinarne zespoły, w których mogą wykorzystywać swoje najlepsze umiejętności. Skupiają się na procesie rozwoju projektu, jakości kodu oraz doświadczeniach użytkownika, aby móc dostarczać klientom jak najlepsze i wydajne rozwiązanie w postaci wypracowanego produktu. 


Idealne położenie geograficzne, czyli wykorzystaj bliską odległość 

Lokalizacja w samym sercu Europy, strefa czasowa GMT+1, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa i przystępne ceny lotów - to czynniki, dzięki którym Polska stała się jednym z czołowych kierunków outsourcingu usług informatycznych (rozwoju czy produkcji oprogramowania) w Europie. 

Wspólna strefa czasowa wspiera zaangażowanie, elastyczność i efektywność komunikacji polskich firm IT z firmami z krajów Europy Zachodniej. Wykorzystanie bliskości geograficznej to idealne rozwiązanie w przypadku modelu współpracy w Team Extension. 

Przykład: Polscy programiści mogą zdalnie współpracować nad projektem z Twoim zespołem wewnętrznym minimalizując ryzyka związane z pracą w różnych w strefach czasowych, np. zmniejszenie bariery wynikająca z pracy zespołów w innych godzinach. 

Dodatkowo na podniesienie jakości komunikacji wpływa rozbudowana infrastruktura lotnicza i transportowa Polski. Mnogość połączeń i tanich lotów pomiędzy kluczowymi miastami Europy i Polski (np. Amsterdam, Londyn, Oslo) ułatwia organizację podróży służbowych i umożliwia zorganizowanie spotkania “twarzą w twarz” pomiędzy klientami i partnerami nawet w 3 godziny. 

Bliskość geograficzna, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa i przystępne ceny lotów - to czynniki, które sprawiły, że Polska stała się jednym z niewielu ośrodków outsourcingu usług informatycznych - rozwoju czy produkcji oprogramowania w Europie. Polska to “bliski” wybór dla firm, które cenią wygodę modelu onshore z korzyściami modelu offshoreKomunikacja i dopasowanie kultury pracy 

Dwa najważniejsze potencjalne problemy wskazywane przez wiele firm Europy Zachodniej, które chcą skorzystać z możliwości outsourcingu usług to dopasowanie kultury pracy i wysoki poziom komunikacji

Polska kultura pracy jest bardzo bliska kulturze zachodniej. Oznacza to, że wartości i postawy polskich specjalistów są bliskie wartościom wyznawanym przez pracowników innych krajów europejskich. 

Wiele firm, które korzystają z usług outsourcingu usług (a dokładniej usług nearshore) do Polski, docenia polskich programistów m.in. za: 

 • proaktywność, rozwój i wspieranie innowacji, 
 • otwartość w wyrażaniu pomysłów czy sugestii ulepszeń, 
 • brak bariery w komunikowaniu klientom i partnerom o napotkanych problemach, 
 • aktywne szukanie rozwiązań problemów, 
 • biegłość w komunikacji w języku angielskim. 

Warto zapamiętać, że możliwość wzajemnego zrozumienia ma duży wpływ na nawiązanie lub rozwiązanie relacji partnerów w nearshoringu. 

Praca z polskimi programistami jest łatwiejsza, ponieważ praktycznie nie ma luki kulturowej. Co więcej, większość polskich programistów jest przygotowana do współpracy z zagranicznymi klientami i managerami i wykazuje doskonałą znajomość języka angielskiego. Wskazuje na to raport EF English Proficiency Index 2021, w którym Polska zajmuje 16. miejsce na świecie pod względem znajomości języka angielskiego wyprzedzając wiele państw Europy Wschodniej (tj. Węgry, Słowacja czy Estonia) oraz Europy Zachodniej (Szwajcaria, Francja). To pozwoli skutecznie komunikować się i pokonać bariery językowe, które mogą utrudnić rozwój projektów na czas. 


Konkurencyjne stawki i podobieństwo prawne 

Jeśli chodzi o koszt rozwoju czy tworzenia oprogramowania - Polska to jeden z najbardziej konkurencyjnych cenowo krajów w porównaniu z innymi rynkami w Europie. Na konkurencyjne stawki mają wpływ m.in.: 

 • nieco niższe koszty wynagrodzenia specjalistów IT niż w krajach Europy Zachodniej, 
 • stosunkowo niskie koszty utrzymania, 
 • brak odwrotnego obciążenia VAT, 
 • korzystne warunki podatkowe dla sektora IT. 

Polska stała się atrakcyjnym kierunkiem dla firm, które szukają połączenia wysokiej jakości kodu i niższych cen, ale nie tylko. Współpraca firm z państw Unii Europejskiej z firmami tworzącymi oprogramowanie w Polsce jest bardziej stabilna i bezpieczna niż współpraca z firmami spoza wspólnoty. Szczególnie ważne jest to dla firm z branży fintech. Dlaczego? Polska jako członek UE zobligowana jest do przestrzegania wspólnych przepisów prawa np. dotyczących wymagań wytwarzania oprogramowania czy RODO, dzięki któremu dane klientów w Polsce są bezpieczne. 


Dlaczego warto tworzyć i rozwijać oprogramowanie w Polsce? 

Talent, wiedza techniczna i branżowa, lokalizacja, komunikacja na wysokim poziomie i wspólna, dopasowana kultura pracy oraz konkurencyjne stawki polskich programistów - to są główne powody, dla których Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków outsourcingu rozwoju oprogramowania w Europie. 

Jeśli chcesz skupić swoją uwagę na przyspieszeniu rozwoju swojego projektu czy skalowaniu biznesu zamiast na poszukiwaniu ekspertów IT to nearshoring usług do firmy partnerskiej z Polski pozwoli Ci na łatwiejsze rozszerzenie zdalnego zespołu programistów. 

Współpraca z doświadczonymi specjalistami IT z Polski, którzy skupiają się na najlepszych praktykach tworzenia oprogramowania może pomóc osiągnąć cele Twojego projektu oraz przynieść niezrównany wzrost Twojej działalności, niezależnie od tego czy prowadzisz dużą, średnią, czy małą firmę albo start-up.


Napisz do nas

Dominika Pyssa
W HighSolutions tworzy content marketing i social media.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce