Biznes

Nearshoring IT - 5 korzyści, które mają wpływ na Twój biznes

nearshoring it,nearshoring,software house,biznes,konsulting,oprogramowania,polscy programiści
nearshoring it,nearshoring,software house,biznes,konsulting,oprogramowania,polscy programiści

Firmy nieustannie poszukują sposobu, który pomoże im przewyższyć konkurencję. Albo chociażby dotrzymać jej kroku. Najnowszy trend - nearshoring, zdobywa coraz większą popularność na rynku usług IT jako jeden z modeli outsourcingu. I to nie pozostaje bez znaczenia. 


Nearshoring, który zawiera w sobie słowo-klucz “blisko”, łączy korzyści wynikające z innych modeli tj. onshoring czy offshoring. Jednocześnie minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów, które z nich wynikają, np. wysoki koszt onshoringu czy bariery komunikacyjne i stref czasowych offshoringu. Dowiedz się, jakie są główne zalety nearshoringu. 


Czym jest nearshoring? 

Nearshoring to idea przenoszenia procesów biznesowych i projektowych do firm działających w rejonach mniej odległych, w podobnej lokalizacji geograficznej lub podobnej strefie czasowej, np. na tym samym kontynencie. 

Jako bliski obszar, mamy na myśli nie tylko samą odległość, ale również bliskość współdzielonych wartości, cech kulturowych, kultury biznesowej i prawnej. Ma to wpływ na utrzymanie jakościowego poziomu komunikacji, zbliżonego do współpracy na miejscu, bez konieczności dostosowywania się do odmiennej kultury. 

To właśnie odległość stanowi kluczowy czynnik, który wpływa na wybór współpracy w tym modelu oraz, w dalszej kolejności, na sukces projektu. Wiele firm z państw Europy Zachodniej (tj. Dania, Holandia czy Norwegia) chętniej wybierają na główne ośrodki rozwoju oprogramowania firmy IT z Europy Środkowo-Wschodniej. Właśnie z powodu odległości. Na przykład firma z Holandii przenosi procesy do Polski, ponieważ Polska jest jednym z głównych ośrodków rozwoju w modelu nearshore. Albo firma z USA czy Kanady przenoszą swoje procesy do państw w Ameryce Południowej. 

Mimo że obserwujemy wzrost liczby firm, które decydują się na pracę zdalną w 100%, nadal są firmy, którym zależy na kontakcie w realnym świecie. Wspomniana już odległość ma wpływ na koszt organizacji podróży i regularność spotkań offline w biurze w sytuacjach wymagających omówienia ważnych kwestii biznesowych, czy spotkań, które pomogą zatrudnionemu z zewnątrz zespołowi zrozumieć cele, które chce osiągnąć.

 

Polska leży w sercu Europy

Jeśli chcesz spotkać się ze swoim partnerem IT osobiście - bezpośredni lot z wielu państw Europy Zachodniej do Polski zajmie maksymalnie 2,5 h. 

Kilka przykładów:
Nearshoring jako nowa jakość w outsourcingu 

Nearshoring to outsourcing procesów, których firma nie może realizować korzystając z własnych zasobów wewnętrznych, a daje możliwość poszerzania zespołu bez względu na ograniczenia geograficzne. 

Nearshoring jest świetną alternatywą dla offshoringu, który jest jego przeciwieństwem. Offshoring przenosi procesy w odległe części świata, na inne kontynenty. Bez wątpliwości, wykorzystanie offshoringu umożliwia redukcję kosztów projektów. Jednak niesie ze sobą również ryzyko dla firmy, np. stanowi przeszkodę, by efektywnie zarządzać projektami z uwagi na inne strefy czasowe, różnice w kulturze, nawykach i komunikacji. Dlatego właśnie nearshoring zdobywa coraz większą popularność w krajach europejskich. 


Jakie korzyści daje nearshoring? 

1. Nearshoring to nie tylko bliskość geograficzna

Pierwszą i najważniejszą zaletą outsourcingu usług w tym modelu jest bliskość w rozumieniu lokalizacji, współdzielonych wartości, kultury biznesowej i prawnej. Jeśli jest to czynnik determinujący i możemy zatrudniać firmy z tego samego kraju - dlaczego warto wybrać usługi tworzenia oprogramowania lub rozszerzania zespołów (przeczytaj więcej o korzyściach team extension) przez zagraniczne firmy IT? 


2. Nearshoring to redukcja ryzyka projektowego oraz kontrola nad procesem 

Korzystanie z usług tworzenia oprogramowania lub rozszerzenia zespołu w modelu nearshore znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów w projekcie. Współpraca z partnerem nearshore, który potrafi skutecznie zarządzać ryzykiem i zacznie działać jeszcze zanim pojawią się potencjalne problemy, może okazać się kluczowa dla powodzenia Twojego projektu. Jeśli w Twojej firmie wystąpił problem, którego nie potrafi rozwiązać zespół wewnętrzny - zewnętrzna firma IT wykorzysta swoją wiedzę i doświadczenie, spojrzy na problem z szerszej perspektywy i pomoże wrócić Ci (i Twojemu projektowi) na właściwe tory. 


3. Nearshoring to obniżenie kosztów pracy i zatrudnienia 

Nearshoring coraz częściej zastępuje proces budowania własnego zespołu programistycznego i zapewnia większą skalowalność. Nearshoring obniża koszty rekrutacji, zatrudnienia i onboardingu, które systematycznie wzrastają z uwagi na niedobór doświadczonych developerów w Europie Zachodniej. Dlatego właśnie nearshoring to idealna odpowiedź na zwiększone potrzeby w projekcie, która pozwala obniżyć koszty związane z rozbudową własnego zespołu. 

Warto również wspomnieć o tym, że redukcja w zespole zewnętrznym jest o wiele tańsza niż utrzymanie umów z pracownikami z własnego kraju przez kilka miesięcy podczas mniejszego zapotrzebowania czy przestoju w projekcie. 


4. Nearshoring to dostęp do ekspertów IT w globalnej luce w umiejętnościach 

Nearshoring to rozwiązanie, które może zmniejszyć problem globalnego niedoboru talentów na rynku usług programistycznych. Czy Twoja firma potrzebuje określonego zestawu umiejętności i kompetencji, których nie posiadają programiści dostępni na rynku w Twoim kraju? Nearshoring daje Ci dostęp do ekspertów w swoich technologiach. Polska to fenomenalna baza talentów IT (dowodem jest 3 miejsce na świecie w rankingu Hackerrank). 

Polscy programiści: 

  • wysoko wykwalifikowani w technologii specjaliści z cennym doświadczeniem, 
  • rozwiązują trudne problemy w krótkim czasie, 
  • biegli w komunikacji w języku angielskim, 
  • dzielą Twoją strefę czasową oraz kulturę pracy. 

Jako członkowie Twojego zespołu nearshore, dostarczą wysokiej jakości, skalowalne i przyszłościowe produkty i usługi cyfrowe, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. 


5. Nearshoring to oszczędność czasu i szybkie rozpoczęcie projektów 

Od miesięcy poszukujesz specjalistów o konkretnych kompetencjach. Czasochłonny i mało efektywny proces rekrutacji na rodzimym rynku wydłuża czas rozpoczęcia lub wdrożenia Twojego projektu i powoli doprowadza Cię do szaleństwa. Nearshoring pozwala w szybki sposób wprowadzić do projektu ekspertów z wieloletnim doświadczeniem (oraz spełniających Twoje preferencje kompetencji twardych) pomijając długi proces pozyskania pracowników i onboardingu. Krótko mówiąc, nearshoring to sposób na unikanie zbędnych przestojów, szybsza realizacja projektu przy zachowaniu europejskiego poziomu jakości. 


Wykorzystaj nearshoring, zatrudnij programistów Laravela i wzmocnij potencjał swojej firmy 

Niezależnie od wielkości Twojej firmy lub startupu - nearshoring zapewni Ci dużą elastyczność w skalowaniu biznesu. Nearshoring może być świetną okazją na rozszerzenie zdalnego zespołu bez Twojego zaangażowania w długi proces rekrutacji pracowników na Twoim rynku. To robi ogromną różnicę, jeśli chcesz skupić się na przyspieszeniu rozwoju swojej firmy zamiast na poszukiwaniu ekspertów IT. 

HighSolutions zapewnia niezawodne zespoły doświadczonych programistów Laravela, którzy podzielą Twoje wartości, kulturę organizacji i strefę czasową.

Współpracuj z developerami wyspecjalizowanymi w technologiach, na które zgłaszasz zapotrzebowanie. Zatrudnij specjalistów, którzy zapewnią Ci zwinność technologiczną, skalowalność i wprowadzą innowacje, dzięki którym przyspieszysz rozwój swojego projektu.


Skontaktuj się z nami

Dominika Pyssa
W HighSolutions tworzy content marketing i social media.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce