Biznes Technologie

Facebook messenger - nowy kanał sprzedaży

Chatbot,Biznes,messenger,facebook,marketing,sprzedaż,biuro obsługi klienta,automatyzacja
Chatbot,Biznes,messenger,facebook,marketing,sprzedaż,biuro obsługi klienta,automatyzacja

Prowadząc sprzedaż i marketing online, warto być na bieżąco z nowymi trendami oraz narzędziami wsparcia sprzedaży. Jednym z tych, które cieszą się coraz większą popularnością, są chatboty w Messengerze Facebooka. To rozwiązanie, które pozwala zautomatyzować proces komunikacji z klientem i przynosi  wiele innych korzyści. To kolejny krok ku przekształceniu tej aplikacji w pełnowartościowy kanał sprzedaży. Przyjrzyjmy się więc jak możemy wykorzystać chatbot Messengera w sprzedaży w Internecie oraz jakie niesie to za sobą skutki.

Czym jest chatbot Facebook Messengera?

Zanim zaczniemy zastanawiać się jakie korzyści daje korzystanie z chatbotów Facebook Messengera, warto przybliżyć czym w ogóle jest ta innowacyjna technologia. Mówiąc najprościej, jest to rozbudowany komunikator, który automatycznie odpowiada na wiadomości wysłane przez użytkowników Messengera. Może nie tylko odpowiadać na ich pytania, ale odpowiednio skonfigurowany również informować o promocjach, statusie zamówienia, a także uczestniczyć w procesie zakupowym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to technologia znacznie bardziej rozwinięta od zwykłych autoresponderów, które mają zaprogramowaną tylko jedną, konkretną odpowiedź. Dzięki optymalizacji i wprowadzeniu elementów sztucznej inteligencji, chatbot jest narzędziem, które „rozmawia” z użytkownikiem. 

Chatbot Highsolutions

Chatbot jako nowy członek działu obsługi klienta

Do niedawna marki, które chciały utrzymywać kontakt z klientem w mediach społecznościowych, wykorzystywały w tym celu pracowników, którzy prowadzili komunikację i odpowiadali na pytania. Wymagało to jednak często angażowania sporej ilości ludzi, którzy (zwłaszcza w przypadku profili dużych marek) musieli zajmować się etatowo tylko i wyłącznie tym zadaniem - a to generowało niemałe koszty. Co więcej, często i tak nie udawało się zapewnić płynnej komunikacji o każdej porze dnia i nocy. Nic więc dziwnego, że coraz częściej chatboty stają się nowymi członkami działu obsługi klienta i to na ich możliwościach buduje się komunikację z użytkownikami – przynajmniej na podstawowym, wymagającym natychmiastowej reakcji ze strony marki poziomie. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu odpowiedzi na pytania użytkowników, proces zakupowy czy polecanie nowych produktów odbywa się automatycznie - co nie tylko zmniejsza koszty działalności w Sieci, ale również pozytywnie wpływa na odbiór firmy przez użytkowników – marka uważana jest za pioniera we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań.


Dowiedz się więcej o Chatbocie!

Dowiedz się więcej
Topowe marki korzystają z chatbotów

Chatbot to rozwiązanie, które powinna wykorzystać każda większa firma dbająca o innowacyjny marketing. Nic więc dziwnego, że wiele marek już korzysta jego możliwości. Wśród nich wymienić możemy między innymi największych graczy w branży modowej, takich jak Burberry czy Tommy Hilfiger. Z bota korzysta również marka KIA oraz sieć drogerii Sephora, która wykorzystuje bota np. do prezentowania produktów i tutoriali makijażowych. Na uwagę zasługuje również chatbot stworzony na potrzeby profilu programu „Milionerzy” - popularnego w naszym kraju teleturnieju. Bot ten służył głównie rozrywce użytkowników, którzy dzięki niemu mogli wziąć udział we własnej rozgrywce i odpowiadać na pytania. Jednak bot nie stronił też od działań marketingowych – przed emisją kolejnego odcinka programu w telewizji przypominał o tym graczowi, wysyłając w okienku rozmowy odpowiednią wiadomość. Efekt? Użytkownicy Messengera wysłali do bota aż 8,5 milionów wiadomości! Biorąc pod uwagę ile średnio pada pytań w jednej rozgrywce, można łatwo obliczyć ilu osobom ukazała się zapowiedź kolejnego odcinka bezpośrednio w okienku rozmowy – czyli tam, gdzie wszyscy zaglądamy kilka razy dziennie.

Chatboty lepsze niż e-mail marketing?

Chatbot Facebook Messengera ma jeszcze jedną zaletę, o której nie wspomina się zbyt często. Mowa o znacznie lepszej skuteczności w przeprowadzaniu kampanii reklamowej, niż w przypadku powszechnie wykorzystywanego e-mail marketingu. W dzisiejszych czasach skrzynki mailowe wielu użytkowników zalewane są spamem, co sprawia, że wiele wiadomości ląduje w koszu bez ich otwierania. Messenger to wciąż bardzo „prywatny” kanał, który większości z użytkowników aplikacji nie kojarzy się (jeszcze) z kampaniami reklamowymi, co przekłada się na bardzo dobrą konwersję

Infografika - E-mail marketing vs. Chatbot na Facebook Messenger - porównanie statystyk open rate i click through ratePorównanie e-mail marketingu z kampanią na Facebook messengerze. Źródło danych: https://neilpatel.com/blog/open-rates-facebook-messenger

Dane procentowe z otwieralności i klikalności przeprowadzonej kampanii za pomocą bota na Messengerze wyglądają naprawdę dobrze - to aż 88% Open Rate oraz 56% CTR. Tymczasem, w przypadku kampanii e-mailowych, możemy mówić co najwyżej o 20% Open Rate, a CTR nie przekracza kilku procent.Korzyści, jakie możesz odnieść z wykorzystania chatbota Facebook Messenger

Wykorzystywanie chatbotów w Messengerze daje szereg korzyści. Wśród nich wymienić możemy między innymi całodobowy kontakt z klientami, który możemy osiągnąć bez zwiększania wydatków na client service. Dostępność ta pozytywnie wpływa na lojalność fanów i ich opinię o marce. Co więcej, klient może skontaktować się z firmą nie tylko o każdej porze, ale również wykorzystując dowolne urządzenie i aplikację, z której korzysta każdego dnia. Dzięki temu marki, które wykorzystały chatbota w swoich działaniach, mog cieszyć się zwiększeniem sprzedaży

Facebook już od pewnego czasu dąży do wykorzystywania Messengera jako kolejnego kanału sprzedaży. Dowodem na to jest nie tylko możliwość używania czatbotów, ale również wyświetlania reklam w Messengerze. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy prowadzą sprzedaż w Internecie. Tym bardziej, że nowinki takie jak chatboty, to wciąż pozytywnie zaskakujące klienta rozwiązanie, które cechuje się wysoką skutecznością. Warto więc poważnie zastanowić się nad ich wykorzystaniem w prowadzonych działaniach sprzedażowych i wizerunkowych.

Wprowadź Chatbota w Twojej firmie


Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce