Biznes

Jakie korzyści dla zespołu daje połączenie modelu pracy software house i firmy produktowej?

team extension,firma produktowa,software house,pracuj w IT,dołącz do nas,highsolutions
team extension,firma produktowa,software house,pracuj w IT,dołącz do nas,highsolutions

Czy istnieje uniwersalny model pracy, w którym odnajdzie się każdy specjalista z branży IT? Programiści, UX/UI designerzy i testerzy stają przed trudnym wyborem, „w jakim miejscu chcę pracować?”. W którym miejscu mogą odkryć najwięcej korzyści dla siebie i pozostałych członków zespołu? 


Software house vs. firma produktowa 

Software house specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla klientów zewnętrznych i realizuje wiele projektów IT jednocześnie. 

Praca w software house charakteryzuje się dużą zmiennością projektów, otwartością na zmiany i elastycznością. Każdy nowy projekt oznacza to, że realizujemy wizję klienta w określonym czasie i budżecie. Mamy wpływ na to, jak zaprojektujemy dane rozwiązanie (UX/UI designer) albo je zaprogramujemy (developer), jednak jako wykonawcy, rzadko możemy wnieść coś dodatkowo od siebie do produktu klienta. Zdarza się, że przy takich projektach programiści nie mają przeznaczonego czasu, aby zająć się testami jednostkowymi czy dokumentacją. Każdy z projektów pozwala na poszerzenie horyzontów, na poznanie nowych technologii i na zdobycie kolejnego doświadczenia do portfolio. 

Firma produktowa tworzy, promuje i sprzedaje niezależnie swoje własne rozwiązania klientom. Pracownicy takiej firmy mają możliwość obserwacji jak działają wszystkie elementy, które skupiają się wokół produktu, w tym marketing czy dział obsługi klienta. 

Dynamika projektów w firmie produktowej jest nieco mniejsza niż w software house. To zupełnie inne podejście do projektowania i wdrażania, inaczej są ustawione priorytety. Tutaj stawia się na pracę przy jednym produkcie poświęcając mu pełną uwagę i wnikliwie analizując każdy problem. 


Cechy pracy w software house 

 • duża zmienność projektów 
 • konieczna otwartość na zmiany i elastyczność projektowa 
 • realizacja wizji klienta w ograniczonym czasie i budżecie 
 • praca przy różnych technologiach 
 • zdobycie kolejnych doświadczeń do portfolio 

Cechy pracy w firmie produktowej 

 • tworzenie jednego rozwiązania / systemu / aplikacji 
 • mniejsza dynamika pracy = jeden projekt 
 • mniejszy multitasking 
 • poświęcenie 100% uwagi na jeden projekt = czas na testy i tworzenie dokumentacji 
 • doświadczenie pracy w miejscu, które skupia się wokół promocji produktu 
 • wyspecjalizowanie się w konkretnej technologii i produkcie 


Połączenie zalet pracy w software house i firmie produktowej 

W świecie IT istnieje również model łączący zalety tych obydwu rodzajów modelu biznesowego. Jest to praca w modelu Team Extension, czyli poszerzanie istniejącego grona osób pracującego nad produktem o kolejnych specjalistów lub zgrany zespół. 

Praca w modelu Team Extension dla programistów oznacza w praktyce wejście w projekt zewnętrznego klienta (w większości przypadków firmy produktowej) nadal pozostając zatrudnionym przez software house, w którym dotychczas pracował. 

Firma produktowa zgłasza swoją potrzebę rozszerzenia zespołu wewnętrznego do pracy nad projektem o kolejną wykwalifikowaną osobę lub zespół specjalistów.

Programiści przechodzą proces rekrutacji i wchodzą do projektu klienta, wspierają firmę w osiąganiu jej celów, integrują się z nowym zespołem oraz stają się częścią drugiej organizacji na czas trwania projektu team extension. Pracując w takim modelu, pracownicy mogą czerpać benefity z obu firm - np. integracja i zawieranie znajomości w dwóch zespołach, wsparcie zespołów HR, mentoring. 

W firmie produktowej pracują doświadczeni, często od wielu lat pracownicy, którzy znają cały produkt “od podszewki”. Współpraca z nimi oznacza zatem styczność z mocno ukierunkowanymi, wyspecjalizowanymi ludźmi - ekspertami w danej specyfice produktu. A co za tym idzie - możliwość zdobycia wiedzy o danym produkcie szybciej i lepiej.


Jakie są korzyści połączenia tych dwóch podejść w team extension? 

1. Dbałość o detale i testy jednostkowe 

Podejście produktowe, ze względu na przeznaczenie większej ilości czasu, daje przestrzeń osobom zaangażowanym w projekt na większe skupienie na detalach i wprowadzanie nowych rzeczy do stacku technologicznego. Programiści mogą również z większą swobodą pisać testy jednostkowe czy dokumentację projektową. Często słyszy się, że programiści pracujący w software house’ach chcieliby pisać testy jednostkowe, jednak przy projektach nie mają na to czasu - a team extension do firmy produktowej coraz częściej im na to pozwala. 


2. Realny wpływ na kod i funkcjonalność produktu 

Team extension jako podejście, które scala software house i firmę produktową pozwala połączyć zalety obu rozwiązań. Rekrutowany zespół programistów i designerów z software house’u może zdecydować czy chce pracować nad danym projektem w firmie produktowej przez dłuższy czas i zdobywać doświadczenie w pracy w nowym podejściu. Ważne jest również to, że programiści pracujący dla firmy produktowej mają realny wpływ na kod i funkcjonalność produktu, który trafi do końcowego użytkownika, a to daje motywację do pracy. 


3. Praca nad jednym dużym produktem zamiast pracy nad kilkoma mniejszymi projektami 

W firmie produktowej programiści skupiają całą swoją uwagę na jednym produkcie. Software house pracuje nad kilkoma projektami, zatem zdarza się, że programiści również pracują w kilku z nich w jednym czasie.


4. Mniejszy multitasking

Praca na team extension w firmie produktowej to możliwość pracy nad jednym projektem w dłuższym okresie, nawet kilkunastu miesięcy. Nowy, długookresowy projekt to możliwość skupienia się na jednym kliencie i produkcie, szansa na poznanie i nauczenie się nowej technologii oraz na zdobywanie wartościowego doświadczenia z pomocą nowych osób. 


5. Możliwość zmiany projektu 

Pracę nad jednym projektem w dłuższym okresie z pewnością docenią Ci, których może męczyć zbyt duża różnorodność projektów na przełomie kilku miesięcy. Jeśli natomiast zespół developerski na team extension sygnalizuje, że duży projekt im się nie podoba z różnych względów - bez większego problemu mogą odejść od pracy nad nim, przejść na ławeczkę, a następnie zostaną wdrożeni do innego projektu. Dotyczy to nie tylko pojedynczych pracowników, ale również choćby kilkuosobowego zespołu, który wspólnie może przejść do pracy dla innego klienta - dla nich komfort zmiany projektu może być większy, ponieważ znają się jako team i łatwiej będzie im się “zaaklimatyzować” w nowym projekcie. 

W przypadku pracy nad projektem w typowym software house tworzącym oprogramowanie na zamówienie klientów albo pracy w firmie produktowej, programiści, którym nie podoba się praca nad projektem często muszą odejść z firmy, aby poszukać projektu, który do nich będzie pasował. Model team extension umożliwia im zatem po prostu zmianę tego projektu na inny. 


6. Nowe wyzwania i rozwój w zespole 

Praca w software house czy firmie produktowej w pewnym momencie (np. po kilku latach) może spowodować “zmniejszenie prędkości” rozwoju specjalistów w naszym zespole - developerów, testerów, designerów. Skorzystanie z oferty pracy w modelu team extension dla zewnętrznej firmy i nad innym projektem to szansa na ponowne przyspieszenie rozwoju specjalistów i otwarcia się na nowe rozwiązania. 


7. Styczność z ekspertami i wymiana wiedzy 

Wpływ na to ma styczność z innymi ludźmi, którzy mają inne podejście projektowe, pracują z innymi klientami. Możemy zasięgnąć u nich rad. Dzięki obecności innych doświadczonych developerów, nasi specjaliści mogą szybciej zyskać wiedzę. Pomagają, doradzają naszym specjalistom w nowym projekcie. Praca w nowym środowisku pozwala deweloperom poznać inne technologie, narzędzia i wzorce projektowe, ale również zobaczyć jak wygląda organizacja pracy wewnątrz innej firmy.


Podsumowanie: Korzyści dla zespołu, które daje team extension z software house do firmy produktowej 

O korzyściach team extension dla biznesu pisaliśmy już w naszych wcześniejszych artykułach. Korzyści, które otrzymują specjaliści zatrudnieni w software house, którzy współpracują z firmą produktową dają im możliwość szybszego rozwoju dzięki współpracy z doświadczonymi osobami w zespole klienta, ciekawych wyzwań i szansy poznania i wykorzystywania nowych technologii w stabilnych, długoterminowych projektach. 

W HighSolutions pracujemy nad projektami jak Software House oraz prowadzimy poszerzanie zespołów dla klientów produktowych. 


Jeśli podoba Ci się to w jaki sposób pracujemy: 


DOŁĄCZ DO NAS!


Dominika Pyssa
W HighSolutions tworzy content marketing i social media.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce