Biznes

Wizerunek marki w Internecie - jak go zbudować, by odnieść sukces?

marketing,wizerunek marki,jak zbudować wizerunek marki,sukces,firma,biznes,strona internetowa,sprzedaż,sklep
marketing,wizerunek marki,jak zbudować wizerunek marki,sukces,firma,biznes,strona internetowa,sprzedaż,sklep

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest czymś naturalnym. Zjawisko to obserwujemy niemal w każdej branży. Jeśli chcemy wyróżnić się na tle innych graczy i przyciągnąć do siebie kolejnych klientów, musimy zadbać o to, jak jesteśmy postrzegani. Budowa wizerunku marki ma więc ogromne znaczenie. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć pracę nad tym jak postrzegana jest twoja firma, poniższe rady z całą pewnością okażą się pomocne. 

Zaistnieć w Internecie

Wszyscy doskonale wiemy, że dla większości osób Internet jest głównym źródłem informacji. Poszukując produktu lub usługi, której potrzebujemy, to właśnie tu kierujemy swoje pierwsze kroki. Odwiedziny na stronach internetowych firm upewniają nas o tym, czy są one w stanie zaoferować nam dokładnie to, czego szukamy. Niestety, wciąż wielu przedsiębiorców nie wie jak powinna wyglądać ich witryna internetowa ,by przekonać klienta do zakupu. Strony są przestarzałe, wolno się ładują, brakuje na nich przyciągających i spójnych elementów graficznych. Co więcej, sam opis firmy i jej oferty jest niejasny lub sztampowy. Tymczasem, w dzisiejszych czasach użytkownikom Sieci wystarczą sekundy by zweryfikować daną stronę. Jeśli nie znajdą jasnego przekazu oraz konkretnych informacji - odejdą. Nawet, jeśli po wnikliwej lekturze okaże się, że oferta Twojej firmy jest naprawdę atrakcyjna. Właśnie dlatego budowanie marki ma tak ogromne znaczenie.


Tożsamość, osobowość, personifikacja - czyli zacznijmy od podstaw

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować markę, powinieneś przede wszystkim zrozumieć jej istotę.

Jedną z najistotniejszych rzeczy, które musisz znać (i wykreować), jest tożsamość marki. To nic innego jak zbiór cech, które powinna mieć nasza marka, by zbliżyć się do ideału. Jest to najbardziej pożądany sposób jej postrzegania - i to właśnie do wypracowania takiego wzorca powinieneś dążyć.

Kolejną ważną kwestią jest osobowość marki. Jak ją stworzyć? To bardzo proste. Wystarczy odpowiedź na pytanie - kim byłaby marka, jeśli byłaby człowiekiem. Taka personifikacja marki pozwala na utrzymanie spójności w komunikacji z klientami. Przykładowo, jeśli oferujesz sprzęt sportowy, to  twoja firma zapewne jest młodym, aktywnym człowiekiem, który dba o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną. W związku z tym, prowadząc działalność i komunikację w Internecie, robisz wszystko tak, jakbyś wypowiadał się z perspektywy takiej właśnie osoby. Z początku wydawać się to może nieco skomplikowane. W praktyce jednak stosowanie takich rozwiązań jest naprawdę skuteczne i pozwala osiągać efekty przy pomocy storytellingu, czyli sprzedaży za pomocą opowiadania historii związanych z marką lub produktem.


Przyjrzyj się swojej witrynie

Bardzo ważnym elementem dbania o wizerunek marki jest wygląd strony internetowej. Nie zapominaj o tym, że jest to twoja wizytówka firmowa. Jak powinna wyglądać? Przede wszystkim być jasna i przejrzysta. Zadbaj o to, by na głównej stronie znalazły się wszystkie najważniejsze dane dotyczące Twojej firmy oraz oferty, ale podane w sposób możliwie jak najbardziej skondensowany – obecnie panuje moda na minimalistyczne podejście, które skraca czas uzyskania informacji. Zbyt rozbudowane opisy, przestarzałe treści - to wszystko sprawia, że osoba odwiedzająca stronę szybko z niej wyjdzie i zapewne nigdy nie wróci. 

To nie wszystko – zadbaj też o to, by jak najlepiej dać się poznać. Na stronie powinny znaleźć się prawdziwe zdjęcia pochodzące z twojej firmy. Unikaj stockowych fotografii - choć bywają bardzo eleganckie i estetyczne, tak naprawdę nic nie powiedzą o marce, jej tradycji, historii i ofercie. Ponadto nawet średnio doświadczony użytkownik Internetu bardzo szybko wyłapie sztuczność, jaka dominuje na zdjęciach ze stocków.


Skuteczne metody, które warto wykorzystać

Tyle teorii. Czas skupić się na skutecznych metodach budowy marki, które warto zastosować w praktyce.

Pamiętaj o odświeżaniu wizerunku swojej firmy. Obecnie trendy w designie stron czy projektowaniu logo znacząco odbiegają od tego, co było na czasie jeszcze kilka lat temu. Z tego powodu, nawet światowi liderzy o ugruntowanej pozycji, odświeżają swoje logotypy oraz wprowadzają zmiany w identyfikacji wizualnej.

Po drugie, zadbaj o spójność wizerunku, wyglądu strony czy komunikacji. Przykładowo - jeśli kreujesz swoją firmę na miejsce z tradycjami, nie decyduj się na udostępnianie śmiesznych memów na portalu społecznościowym. O wiele lepiej w takim wypadku postawić na merytorykę.

Stawiaj na autorskie treści, szczególnie materiały wideo. W dzisiejszych czasach to właśnie one spotykają się bowiem z najlepszym odbiorem. Zwróć uwagę na to, by w każdym kanale komunikacji znajdowały treści i grafiki o podobnym wydźwięku – tym zbudujesz swoją wiarygodność.

wizerunek marki w internecie

Aplikacje dla wygody

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja marka była odbierana pozytywnie, musisz zadbać nie tylko o jej kreację, ale również wygodę użytkowników. W dzisiejszych czasach wygrywają firmy, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania, pozwalające oszczędzić czas klientom. Warto postawić więc na aplikacje mobilne, dzięki którym potencjalni nabywcy poznają ofertę twojej firmy, znajdą informacje, którymi są zainteresowani, a nawet nawiążą bezpośrednia komunikację z marką (w dobie globalizacji taki osobisty kontakt jest szczególnie dobrze postrzegany).  Wszystko to za pośrednictwem telefonu komórkowego, który, jak pokazują dane, jest coraz częściej używany do korzystania z internetu. 

Jeśli zależy Ci na tym, by wyjść naprzeciw potrzebom nieco starszych użytkowników, wypróbuj także aplikacje webowe, czyli takie, które są dostępne z poziomu komputera. Ich tworzenie powierz doświadczonym specjalistom - dzięki temu zyskasz pewność, że są funkcjonalne i bezawaryjne. To również wpłynie pozytywnie na wizerunek Twojej marki.


Zadbaj o komunikację

W budowaniu wizerunku marki ogromne znaczenie ma również to, w jaki sposób komunikujesz się z potencjalnymi oraz obecnymi klientami. Warto więc mieć świadomość, jak wygląda komunikacja w Internecie. Przyjrzyjmy się jej. 

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę z tego, że komunikacja w Sieci jest pozbawiona ograniczeń czasowych, terytorialnych oraz społecznych. Na treści, które udostępniamy, może więc natknąć się każdy. Co więcej, brak możliwości komunikacji pozawerbalnej sprawia, że mogą one zostać źle zrozumiane. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by zarówno content na naszej stronie, jak i w innych kanałach, w których publikujemy (takich jak: media społecznościowe, strony branżowe, blogi) był przejrzysty, prosty i zrozumiały. 

Jeśli zależy nam na tym, by dotrzeć do klientów i przekonać ich do skorzystania z naszej oferty, pamiętajmy, że warto mówić językiem korzyści. Mówienie o tym, co jest mocnymi zaletami naszej marki oraz oferowanych produktów lub usług, to dobry trop. Jednocześnie musimy jednak pamiętać o tym, by wystrzegać się narzucania czy kontaktowania się z osobami, które zaznaczyły, że sobie tego nie życzą. Nic nie rujnuje wizerunku marki tak, jak nachalna, irytująca reklama. 

Komunikacja w Internecie powinna być także dwukierunkowa. Warto więc odpowiadać na pytania czy komentarze użytkowników Sieci - nawet wtedy, gdy nie będą one dla nas przychylne. Pamiętajmy o tym, by używać prostego języka oraz jasnych, zrozumiałych komunikatów. Odbiorców naszych treści traktujmy zaś tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. 

Zastosowanie tych prostych rad nie jest gwarancją sukcesu rynkowego, ale z pewnością wpłynie pozytywnie na budowanie świadomości marki w Internecie. Przekonało się o tym już wielu przedsiębiorców, którzy zbudowali wizerunek marki oraz osiągnęli dzięki temu nie tylko znacznie większą sprzedaż, ale też grono stałych, zaufanych klientów, którzy z czasem stają się bezcennymi ambasadorami marki.


Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce