UX/PM

Czy Architekt/Urbanista może pracować jako Projektant UX/UI?

marketing,architekt,ux,projektant,grafik,web designer
marketing,architekt,ux,projektant,grafik,web designer
 • Opracowywanie projektów i makiet,
 • Znajomość możliwości i ograniczeń technicznych,
 • Analiza potrzeb klienta i użytkowników,
 • Kontakt z klientem i różnymi działami przy tworzeniu projektu,
 • Zainteresowanie nowymi trendami, rozwiązaniami, innowacjami, 
 • Porównywanie założeń początkowych projektu do finalnego efektu,
 • Umiejętność dojścia do kompromisu budżetowego,
 • Poczucie estetyki,
 • Kreatywność,
 • Współpraca z deweloperami i inwestorami, 
 • Podstawowe 3 zasady to: użyteczność, piękno, niezawodność 

Brzmi jak oferta pracy, na stanowisko... no właśnie, jakie? Ten opis pasuje idealnie do Architekta oraz UX/UI Designera, czy te zawody są sobie tak bliskie?


Zawody te na pewno różni rynek. Branża budowlana obecnie jest przepełniona urbanistami, architektami, projektantami wnętrz, co przekłada się na dużą konkurencję i niskie zarobki. Warto zauważyć, że z drugiej strony klientowi daje to dobrą cenę i wysoką jakość na rynku. Natomiast popyt na pracowników w branży IT jest coraz większy. Budżety inwestycji w nowe rozwiązania rosną z roku na rok, pracy jest coraz więcej, ale kadra nie powiększa się w tym samym tempie. 


Jak kształtują się przeciętne zarobki?

Przeciętne zarobki w 2017 roku z portalu Pracuj.pl:

Architekt 4 400,00 zł brutto

Graphic Designer (logotypy, grafiki, proste strony internetowe) 4 900,00 zł brutto 

Senior Graphic Designer (doświadczony projektant DTP lub UI) 6 200,00 zł brutto

UX Designer 7 000,00 zł brutto

Stawki oczywiście nie wynikają ze złożoności czy trudności pracy, gdyż jest ona podobna, wynikają głównie z sytuacji na rynku.

Niezawodność i jakość w branży technologicznej pozostawia wiele do życzenia, a z kolei główny boom i rozwój w branży budowlanej mamy już za nami

Ogromny popyt w branży IT, oznacza, że jest jeszcze sporo przed nami, a brakujące zasoby skutkują relatywnie niską jakością. Za tym idą niskie wymagania, wysokie wynagrodzenia, degresja stanowisk. Seniorem w IT, czyli doświadczonym specjalistą, można zostać po kilku przepracowanych latach! Dla właścicieli małych firm i sporych biznesów jest to dość trudna sytuacja, a z kolei dla pracowników - wymarzona. W bardzo krótkim czasie można osiągnąć bardzo dużo, rozwijać swoje umiejętności i nie martwić się o zatrudnienie.


Badania Pro Progressio mówią, że w naszym kraju brakuje obecnie około 30 tys. specjalistów IT, inne źródła mówią o nawet 50tys. Komisja Europejska szacuje, że od 2020 roku w europie brakować będzie aż 825tys. informatyków. Projektantowi do informatyka daleko, ale zapotrzebowanie na programistów ciągnie całą sieć zawodów powiązanych. 


Architekci dzielą się na projektujących wnętrza, krajobrazy, ruralistykę, urbanistykę i budynki


W tym artykule chciałbym się skupić na tej ostatniej kategorii, bo to najbardziej techniczna i ogólna specjalność. Architekt tego rodzaju to zawód który ma styczność z wieloma dziedzinami. Oprócz technicznej i artystycznej, również musi mieć pojęcie o budownictwie, koordynacji projektów, konstrukcji, sztuce. Zajmuje się koordynacją współpracy z branżystami, specjalistami od konstrukcji, instalacji - kanalizacyjnej, wodnej, teletechnicznej, gazowej, elektrycznej, wentylacyjnej, grzewczej i innych, jednocześnie z reguły nie jest on specjalistą w żadnej z tych dziedzin. Przekładając jego rolę do branży IT można powiedzieć, że jest project ownerem, project managerem i projektantem UX/UI w jednym

PM (Project Manager) – specjalista w dziedzinie zarządzania projektami. Jest odpowiedzialny za planowanie, realizację i zamykanie projektu.

Praca architekta rozpoczyna się od konsultacji z klientem, na temat funkcjonalności, układu pomieszczeń, kosztów, koncepcji wyglądu budynku (odpowiednik User Experience Design).

Przeprowadza wyliczenia co do wykonalności projektu, tworzy rysunki budowlane, na samym końcu mogą one zostać dopracowane w projekcie wykonawczym (odpowiednik User Interface Design). Architekt zajmuje się również reprezentowaniem klienta przy zawieraniu umów dotyczących budowy, nadzorem i doradztwem budowlanym. 


W branży IT projektanci dzielą się na projektantów od User Experience i User Interface. 


Projektant rozwiązań IT musi dobrze rozumieć i znać działanie systemów oraz aplikacji. Projektant stron internetowych za swój priorytet ma wygląd, lecz w projektach które są złożone to User Experience, czyli wrażenia użytkownika, użyteczność, funkcjonalność to najbardziej istotne kwestie.

UX Designer zbiera informacje o wymaganiach, robi analizę celów, przeprowadza research i na końcu projektuje koncepcję. Jest to ustalony przez niego schemat układu elementów, przycisków czy tekstów. Koncepcja układu tworzona jest jako podlinkowana makieta wizualizująca rozwiązanie.

User Experience - jest bardzo często stosowane zamiennie z pojęciem użyteczności (usability).

Rozkład elementów oraz user-flow projektowane są pod użytkownika, zależnie od jego potrzeb (jak w architekturze), ale również niezwykle mocno od przyzwyczajeń. Oczywiście użytkownik wchodzi do danego systemu, sklepu, aplikacji mobilnej lub strony internetowej z potencjalną potrzebą, którą należy spełnić, aby z drugiej strony w zamian spełnić cel właściciela (płatność za usługę lub produkt). Jednak, są też zasady wynikające z badań. Przykładowo przyciski są częściej klikane jeśli są umiejscowione po prawej stronie, czerwony kolor zachęca również do podjęcia działania, itd. Jednak mimo wszystko panuje o wiele większa swoboda niż przy projektowaniu architektonicznym.

Po więcej informacji zapraszam do wpisu o rozwiązaniach User Experience

User Interface - to zbiór elementów i reguł w kontekście projektowania wizualnego danego produktu.

Na podstawie makiety UI Designer projektuje docelowy styl, dopieszcza wygląd każdego elementu, dobiera kolor i czcionki. Tak powstaje docelowy projekt systemu, aplikacji, sklepu lub innego narzędzia, jest on wtedy gotowy do realizacji i wdrożenia, którym zajmują się deweloperzy - programiści front-end i back-end. Posługując się dość naciąganą analogią do branży budowlanej - są to wykonawcy, którzy kierowani są przez konstruktorów i instalatorów :)

 

Oczywiście można być tylko projektantem UX albo UI lub dwoma naraz. Jednak to Specjalista UX jest najbardziej ceniony, cechować się on musi znajomością w wielu zagadnieniach takich jak: 

 • Architektura informacji, 
 • Ergonomia,
 • Możliwości techniczne,
 • Cele biznesowe,
 • Testy użyteczności,
 • Sporządzanie specyfikacji,
 • Zarządzanie projektami,
 • Kontakt z klientem, przeprowadzanie warsztatów,
 • Przyzwyczajenia użytkowników,
 • Potrzeby użytkowników. 

Czyli będąc architektem warto zmienić branżę?


Pozory mylą i przekwalifikowanie się wcale nie jest takie trudne. Z mojego doświadczenia absolwenta Architektury i Urbanistyki, a od 6 lat praktykującego projektowanie UX/UI, potrzebna jest w dużej mierze inna wiedza, bo kontekst jest inny. Sposób myślenia i predyspozycje, które są przydatne są takie same. Identycznie jak w architekturze projekt musi spełniać triadę Witruwiusza: firmitas, utilitas, venustas, czyli by odpowiednio trwały (można interpretować jako: niezawodny), użyteczny i piękny.

Pominiętą przeze mnie sprawą do tego momentu była najważniejsza według mnie kwestia tj. satysfakcja z wykonywanej pracy i własnych projektów. Fascynacja z tworzenia czegoś w przestrzeni, namacalnego, trwałego czy może fascynującego technologicznie, istniejącego wirtualnie i innowacyjnego.

Odpowiedź jest prosta - rób to czym się osobiście pasjonujesz najbardziej i w czym czujesz najlepiej!


Artykuł pojawił się w serwisie Nowy Marketing. 

Adam Machowiak
Kieruje działem kreatywnym. Zmysł estetyczny, znajomość zasad UX oraz umiejętność przekładania potrzeb Klientów w obraz sprawiają, że każdy wykonany projekt spełnia oczekiwania odbiorców. Poza dostarczaniem projektów graficznych, makiet i wizualizacji realizuje się wykonując sesje zdjęciowe i filmy.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce