Zarządzanie

Zaskocz HR-ową inicjatywą w firmie! 4 nieszablonowe praktyki kreujące większe zaangażowanie wśród pracowników

Ciągle zmieniające się trendy w zarządzaniu talentami i HR wymuszają na nas, HRowcach, implementowanie kreatywnych rozwiązań. Zaabsorbowanie uwagi nowych talentów na rynku oraz utrzymanie dotychczasowych jest nie lada wyzwaniem. Dodatkowe benefity takie jak multisport, opieka medyczna, elastyczne godziny pracy stały się już standardem w firmach. Na pewno dobrze je mieć w swojej ofercie, ale pójdźmy o krok dalej i zastanówmy się co jeszcze może wpłynąć na większe przywiązanie pracownika do firmy i jednocześnie będzie mało kosztochłonne z punktu widzenia pracodawcy? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jakie ciekawe przedsięwzięcia możesz podjąć, aby pokazać kreatywność w HR-owym świecie i nie tylko! 


Kultowe High Fives!

Wszyscy wiemy co to jest, ale czy zwykłe #HighFives można zastosować jako metodę zwiększającą integrację współpracowników? Nie, nie żartuje:) 

Często zdarza się w firmie, że chcemy kogoś nagrodzić, pochwalić lub wspólnie świętować mniejsze/większe sukcesy. Sposobów na celebrację jest wiele, ale nic bardziej prostszego niż słynne przybicie piątki! Wdrożenie tego procesu niezwykle pozytywnie wpływa na stymulowanie dobrych relacji interpersonalnych w biurze. 

Jak w łatwy sposób sprawić, aby #HighFives stało się częścią codziennego rytuału w zespole?

Chociażby gdy pracownicy kończą pracę lub podczas procesu onboardingu - #HighFives to  szybki i przyjemny sposób na obniżenie poziom stresu nowego pracownika w firmie. Innym przykładem jest sytuacja, w której ktoś odnosi sukces, bo zakończył długie rozmowy z klientem, wyszedł z nową inicjatywą, rozwiązał problem, z którym zmagał się dłuższą chwilę, dostał pozytywny feedback od klienta/kontrahenta….

Powodów może być niezliczenie wiele! Sposobów doceniania również dużo, więc wykorzystaj #HighFives na kreowanie #goodvibes w zespole. Poczucie, że każdy każdego wspiera i kibicuje na zawsze odmienia #cultureDNA naszej firmy. Dźwięk przybitej piątki wyzwala w nas emocjonalny rozbłysk. Doświadczamy drobnej ekscytacji. Jest to moment spełnienia oraz poczucia pracy zespołowej. Badania pokazują, że #HighFives pomaga zespołom lepiej razem funkcjonować oraz w efekcie wpływa na okazywanie większej bezinteresowności wobec siebie nawzajem.

Czas na praktyczny przykład - w taki sposób firma WP Engine świętuje moment, wprowadzenia nowych pracowników do firmy - dotychczasowi pracownicy tworzą alejkę, aby każdy mógł przybić #HighFives ze sobą - to już ich tradycja. Mały gest a jak cieszy i integruje!

Inspirujący poniedziałek

Zacznij nowy tydzień z dużą dozą motywacji do działania w Twoim teamie. Jak to zrobić? Proponuję bardzo prosty sposób: niech stanie się tradycją, że w każdy poniedziałek o tej samej porze wstawiasz inspirujący cytat na nowo dodany kanał, np #stay_motivated na slacku lub innym wewnętrznym komunikatorze używanych w Twojej firmie. W tej szybki i prosty sposób aplikujesz inspirującego “kopa”,  który wpłynie na jeszcze większą motywację pracowników od samego początku tygodnia.

Ostatnio wprowadziliśmy dwie inicjatywy u nas w firmie, które w świetny sposób łączą się ze sobą. Jaki to sposób, zapytacie? 

W każdą środę spotykamy się na #WakeUpWed, gdzie dyskutujemy na wcześniej przygotowany temat na Slacku w celu doskonalenia naszych działań w firmie. Aby scalić te procesy w poniedziałek jest wrzucany na grupę temat środowego brainstormingu wraz z inspirującym cytatem, który się do niego odnosi. I to się nazywa 2 w 1!

Każdy ma głos, każdy może dołożyć swoją “cegiełkę”. A teraz prosta matematyka  - w ciągu roku są 52 tygodnie (minus “coś wypadnie”) co daje nam ok. 50 usprawnień/rok. Brzmi nieźle, prawda?! :) Przykład motywacyjnego cytatu, który wrzucamy co poniedziałek na naszym  firmowym Slacku. Źródło : Strona internetowa [https://quotefancy.com]. 


Zielona inicjatywa - “Go Green”


Do dobrych praktyk, które wpisują się w tę strategię na pewno możemy zaliczyć:

 •   hangout/skype do rozmów rekrutacyjnych;
 •   wideokonferencje  - jako sposób na zredukowanie podróży służbowych (wirtualne zespoły);
 •   redukcja papieru używanego w biurze;
 •   akcja “zielone biuro”;

Ustal, że zawsze pierwsza rozmowa rekrutacyjna odbywa się online. Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze zaoszczędzisz czas obu stronom. Kandydat w komfortowych dla siebie warunkach może uczestniczyć w rozmowie o pracę. Nie musi martwić się o dojazd do Twojej firmy. Dodatkowo, Ty jako firma  robisz pierwszy krok do bycia #ecocompany

W HighSolutions również przykładamy do tego dużą wagę, dlatego projektując cały proces rekrutacyjny ustandaryzowaliśmy, że pierwsza rozmowa odbywa się przez Google Hangouts dla każdego stanowiska. Zobacz poniżej, jak to wygląda:


Proces rekrutacyjny w HighSolutions.

Dodatkowo, spróbuj ograniczyć wyjazdy służbowe poprzez organizowanie wideokonferencji. Takie rozwiązanie po pierwsze usprawni komunikację, a po drugie obniży koszty oraz wpłynie na zachowanie #ecośrodowiska. Są to drobne rzeczy, które mogą mieć istotny wpływ na nasze otoczenie w dłuższej perspektywie. 

Wiele firm decyduje się na tworzenie wirtualnych zespołów, które wykorzystują liczne narzędzia komunikacyjne. Najczęściej używane to Skype, e–mail, wideokonferencje czy komunikatory, przydatne głównie w komunikacji wewnętrznej firmy. Do popularnych należą  również Google Hangouts lub NetMeeting, czyli prowadzenie rozmowy między dwiema osobami z wykorzystaniem głosu i obrazu z kamery internetowej, jak również chat roomy

Aż 74% spośród 3000 menedżerów biorących udział w badaniu CultureWizard „2016 Trends In Global Virtual Teams” uważa, że takie rozmowy w znacznym stopniu poprawiają wydajność wirtualnych zespołów. Dodatkowo ich uczestnicy mają wrażenie rozmowy twarzą w twarz.

Kolejny krok - zastanów się, ile papieru jest używane u Ciebie w biurze. Może zamiast używania małych kolorowych karteczek warto kupić farbę tablicową, zapisywać pomysły i robić brainstorming na ścianie? Świadomie wykorzystujmy nasze wewnętrzne zasoby!


Przykład wykorzystania  “tablicowej ściany” na brainstorming’u. Źródło: Strona internetowa [http://ewamebluje.pl/wp-content/uploads/2015/12/farba_tablicowa_nowym_spojrzeniem_na_aranzacje_07.jpg].

A może podejmiesz się wyzwania i postawisz na nową, zieloną aranżację swojego biura? Na Facebooku możesz znaleźć wiele grup oferujących możliwość “adoptowania roślin”, od osób które chcą w dobre ręce powierzyć swoich zielonych towarzyszy.

Na podstawie badań zebranych w raporcie World Green Building Council „Health, Wellbeing & Productivity in Offices”, wyodrębniono obszary, w których zielone budynki pozytywnie wpływają na efektywność pracowników dzięki poprawie ich zdrowia jak i samopoczucia:

 •   podniesienie produktywności o 8-11%. - to często spotykany rezultat lepszej jakości powietrza;
 •   odpowiednie oświetlenie i dostęp do światła dziennego również polepsza produktywność, a wzbogacone o dalsze widoki za oknem pozwala oderwać oczy od ekranów komputerów i dokumentów, co z kolei wyostrza i koncentruje wzrok oraz przyczynia się do redukcji zmęczenia, bólu głowy oraz przemęczenia oczu;
 •   różnorodność przestrzeni biurowej wpływa na lepszą koncentrację, podnosi poziom współpracy i pobudza kreatywność;
 •   atrakcyjność wizualna wykończenia biura jest jednym z głównych czynników przynoszących zadowolenie z miejsca pracy;
 •   roślinność w biurach to dobre samopoczucie, ale również lepsze filtrowanie powietrza przez dobór odpowiednich roślin;
 •   lokalizacja oraz dostęp do udogodnień są czynnikami, które wiele osób uznaje za “bardzo ważne” przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu.


Przykłady ciekawych aranżacji biura wpisujących się w strategię “Go Green”. Źródło: Strona internetowa [https://pliki.propertydesign.pl/i/06/80/42/068042_r0_1140.jpg]

A co nasza firma robi, aby być #ecobiznesem? Pewnie niewiele osób wie, ale HighSolutions inwestuje w odnawialne źródła energii. Mamy udziały w dwóch wiatrakach zlokalizowanych w województwie łódzkim. Razem generują one 118080 kWh/rok, co ogranicza emisję CO2 o 39320 kg/rok! Dzięki temu dołączyliśmy do inicjatywy #EcoBiznesPolska, która zrzesza instytucje, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne podejmujące proekologiczne działania. Ty też wyróżnij się podczas budowania własnej  marki i wykorzystaj ekomarketing.


Przykłady firm działających ekologicznie, w tym MY! Źródło: Strona internetowa [http://www.ekobiznespolska.pl/zielone-firmy/].

Dedykowany kalendarz nietypowych świąt

A co powiesz na stworzenie autorskiego kalendarza z dość nietypowymi świętami, które będą obchodzone tylko w Twojej firmie? Jest to najlepszy sposób, aby pokazać, co w firmie jest warte uwagi oraz w jaki ciekawy sposób wybrane dni mogą być celebrowane. W łatwy sposób można połączyć to z inicjatywą społecznej odpowiedzialności biznesu, o której tyle się mówi!

Aktualnie w naszej firmie jesteśmy na etapie konstruowania takiego #HSYearBook’a. Pewnie niedługo pochwalimy się efektami więc #staytuned. Poniżej załączamy kilka sugestii:

 •   8 stycznia - Święto Sprzątania Biurka - zorganizowanie konkursu na najbardziej czyste biurko w firmie, gdzie nagrodą są bilety do kina
 •   11 stycznia - Dzień Wegetarian - zamówienie sałatek dla wszystkich do biura
 •   13 stycznia - Dzień Wzajemnej Adoracji - napisz koledze/koleżance z pracy za co chciałbyś mu podziękować, za co go cenisz. Osoby, które otrzymają najwięcej karteczek od swoich współpracowników wygrywają voucher na bilard
 •   17 stycznia - Dzień Wszystkich Fajnych - czyli wszyscy idziemy na zorganizowane piwko - mała integracja
 •   9 lutego - Międzynarodowy Dzień Pizzy - nie sposób ominąć takie święto i wiadomo w jaki sposób je celebrować ;)
 •   17 lutego - Światowy Dzień Kota - zbiórka w biurze - wspólnie wybieramy jedną fundację i przelewamy zgromadzone środki
 •   12 marca - Światowy Dzień Drzemki w Pracy - kończymy pracę pół godziny wcześniej

Propozycji może być dużo. Wybierz kilka specjalnych dni w roku, które chcesz obchodzić wspólnie z firmie i zrób z tego tradycję. Wzrost zaangażowania gwarantowany!


Podsumowanie

Jak widzisz niekoniecznie tak bardzo kosztochłonne może okazać się budowanie zaangażowania w zespole i przywiązania pracowników do firmy. Czasami niewiele potrzeba, aby wskrzesić ducha współpracy i przyczynić się do polepszenia warunków pracy swoich współpracowników. Highfives, inspirujący cytat, inicjatywa Go Green czy dedykowany kalendarz to tylko kilka z wielu sposobów. Mamy nadzieję, że opublikowany artykuł przyczyni się do wzbudzenia w Tobie dodatkowej porcji kreatywności #let’s_think_out_of_the_box! ;)


Chcesz poznać więcej rozwiązań, które zwiększą zaangażowanie Twojego zespołu?

Dowiedz się więcej o Turkusowym zarządzaniu

Daria Kletkiewicz
Dobry duch zespołu. Dba o nasze finanse i działalność operacyjną, a przede wszystkich o to, żeby każdy w zespole czuł się szczęśliwy, zaangażowany i zrozumiany. Odpowiada za rekrutację nowych członków. W wolnych chwilach - szalona rowerzystka.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce