Biznes

Tworzenie i aktualizacja strony internetowej - co warto wiedzieć?

marketing,biznes,strona internetowa,user experience,systemy
marketing,biznes,strona internetowa,user experience,systemy

W dzisiejszych czasach prowadzenie własnego biznesu wiąże się z koniecznością posiadania aktualnej i estetycznej strony internetowej, będącej wizytówką firmy. Dzieje się tak, ponieważ Internet  jest jednym z najchętniej wykorzystywanych źródeł informacji – i to nie tylko wśród młodych ludzi. Niestety, samodzielne zakładanie strony internetowej oraz jej późniejsza aktualizacja jest dla wielu osób zadaniem ponad siły. Przyjrzyjmy się więc jakie rozwiązania warto wybrać, by nasza witryna była dla klientów atrakcyjna.


Dobry plan to podstawa

Podczas zakładania własnej firmy oraz rozpoczęcia działalności w Sieci, pośpiech bywa złym doradcą. Sprawia bowiem, że wybieramy rozwiązania niesprawdzone, a nasze decyzje nie są do końca przemyślane. Skutkiem tego wielu młodych przedsiębiorców ponosi porażkę. Od czego warto więc zacząć?

Jeśli masz już pomysł na biznes, powinieneś zastanowić się, jak wcielić go w życie. Podstawą jest dobry biznes plan, w którym uwzględnisz również wydatki, jakie możesz i chcesz ponieść na własną stronę internetową.  Warto już na tym etapie zastanowić się jak chcesz przedstawić własny biznes. Czy strona będzie tylko wizytówką, prostym landing page czy też platformą sprzedażową? Podjęcie tego typu decyzji pomoże Ci na późniejszym etapie wybrać konkretne rozwiązania.


Jak stworzyć stronę internetową?

Jeśli stworzyłeś biznes plan i wiesz doskonale jak powinna wyglądać Twoja obecność w Sieci, czas na wprowadzenie planów w życie. W tym zakresie możesz skorzystać z co najmniej trzech rozwiązań.

Jednym z najpopularniejszych jest postawienie strony w oparciu o aplikację WordPress – znany i często wykorzystywany system zarządzania treścią. Choć powstał z myślą o blogach, często jest używany również w przypadku nieco prostszych firmowych stron internetowych, tworzonych z zamiarem o samodzielnej, intuicyjnej edycji. Kolejnym sposobem na stworzenie własnej strony internetowej jest skorzystanie z generatorów stron. To systemy, które pozwalają wybrać nam motyw i układ strony z dostępnej bazy szablonów, a tym samym stworzyć prostą, nieskomplikowaną witrynę. Rozwiązaniem, które również warto wziąć pod uwagę, jest dedykowany, a więc stworzony w oparciu o nasze potrzeby, system CMS. Ta ostatnia opcja wiąże się z nieco większymi wydatkami, ale niesie za sobą pewność posiadania spersonalizowanych, doskonale dopasowanych do naszych potrzeb rozwiązań online.


WordPress - wady i zalety

WordPress to jedna z najpopularniejszych platform, która posiada wiele zalet – szczególnie dla początkujących. Wśród nich możemy wymienić prostotę obsługi, stosunkowo niski koszt postawienia strony czy też bardzo dużą bazę gotowych wtyczek, które sprawiają, że możemy dostosować witrynę do swoich potrzeb.

Niestety, WP nie jest wolny od wad. Musimy więc mieć świadomość, że strony postawione w oparciu o ten system często stają się ofiarami ataków hackerskich. Co więcej, bardzo wiele osób działających na WordPressie narzeka na problemy z aktualizacjami systemu oraz wtyczek. Nie bez znaczenia jest również dość okrojona funkcjonalność tego systemu. Powstał do tworzenia blogów i niestety, w przypadku, w którym marzy nam się naprawdę duży serwis lub sklep internetowy, możemy mieć poważne problemy z wdrożeniem naszych planów w życie.


Dlaczego generator stron nie jest dobrym pomysłem?

Na początku prowadzenia własnej działalności często poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam sporo zaoszczędzić. Takim wydawać się może generator stron. Warto jednak mieć świadomość, że są to oszczędności pozorne, które ponosimy kosztem wyglądu, funkcjonalności oraz popularności naszej strony.  Dodatkowo jeśli nie zadbamy o meta tagi to nasza strona będzie słabo (jeżeli w ogóle) indeksować się w wyszukiwarkach, co jest bardzo istotne. W przypadku generatorów często musimy działać wyłącznie na własną rękę. Brak zewnętrznego supportu skutkuje tym, że strona firmy jest nie tylko nieatrakcyjna, ale również źle wypozycjonowana (dotyczy to szczególnie osób raczkujących w działaniach w Sieci). Wielu z nas nie potrafi bowiem korzystać z narzędzi do indeksowania czy wizytówek Google, w wyniku czego nasza witryna znajduje się daleko w wynikach wyszukiwania. Potencjał reklamowy takiej darmowej strony jest więc naprawdę niski.


Dedykowany CMS - czy warto?

Kiedy przyjrzymy się wadom pozostałych rozwiązań, możemy dojść do wniosku, że skorzystanie z dedykowanego, autorskiego systemu CMS, jest najlepszym rozwiązaniem. Wiąże się on co prawda z koniecznością poniesienia nieco wyższych nakładów finansowych oraz znalezienia specjalistów, którzy taki system dla nas stworzą, jednakże w zamian otrzymujemy naprawdę sporo. Możemy bowiem liczyć na znacznie większe bezpieczeństwo naszej witryny, a co za tym idzie funkcjonowanie strony internetowej bez żadnych przeszkód. Dla wielu przedsiębiorców jest to jedną z najważniejszych wartości. Co więcej, dedykowany CMS to znacznie większa dowolność - obecnie niewiele jest pomysłów, których nie dałoby wdrożyć się w ten sposób. Nie bez znaczenia jest również wsparcie, jakie otrzymujemy. Firmy zajmujące się opracowywaniem i wdrażaniem systemów CMS, bardzo często nie tylko udzielają nam przeszkolenia, ale również radzą w przypadku pojawiających się problemów.


Dlaczego aktualizacja strony jest taka ważna?

Jeśli udało Ci się stworzyć witrynę dla własnej firmy, nie oznacza to, że możesz osiąść na laurach. Być może zadajesz sobie pytanie czy warto aktualizować stronę internetową o nowe treści (sekcja aktualności, blog itp.). Wciąż wielu przedsiębiorców uważa, że nie jest to konieczne. Tymczasem praktyka pokazuje zupełnie coś innego – jeśli zależy nam na stworzeniu lojalnej, aktywnej społeczności wokół marki, nasza witryna nie może być martwa. Ruchu w obrębie strony internetowej nie zastąpią żadne kanały social media ani reklama w Sieci, a ruch ten nie będzie się odbywał bez regularnych aktualizacji na stronie. Skoro nawet wizytówki papierowe „odświeżamy” co jakiś czas, to dlaczego nasza internetowa wizytówka miałaby pozostać „martwa” na lata?

W dzisiejszych czasach internauci są osobami bardzo wymagającymi. Żyją w dynamicznym środowisku, nie znoszą stagnacji i innych oceniają również pod kątem ich bieżącej aktywności. Zależy im na tym, by wszystkie potrzebne informacje móc znaleźć szybko. To, co najważniejsze w Twojej ofercie, powinno więc być dostępne już na pierwszy rzut oka. Co więcej, informacje te muszą być aktualne. Tylko wtedy użytkownik odwiedzający Twoją stronę internetową ma szansę zobaczyć, że firma funkcjonuje, rozwija się i rozszerza swoją ofertę. Właśnie dlatego aktualizowanie treści ma tak duże znacznie.

A co z back-endem? Zastanawiałeś się może czy warto aktualizować silnik i wtyczki strony? Tutaj odpowiedź również musi być twierdząca. W końcu to one odpowiadają za bezpieczeństwo witryny oraz wpływają na komfort użytkowników. Strona, która nie jest aktualizowana, często wolniej się ładuje, bywa nieczytelna lub nie wyświetla się w sposób prawidłowy np. na urządzeniach mobilnych. Należy zatem regularnie dokonywać przeglądu „zaplecza” i dokonywać odpowiednich modyfikacji.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na tym, by wypromować własny biznes w Sieci w sposób jak najbardziej profesjonalny, warto zaniechać tańszych półśrodków i wybrać dedykowany system CMS, który daje znacznie więcej możliwości, niż jakiekolwiek darmowe narzędzie. Poza tym musisz również pamiętać o tym, że dobra strona internetowa to taka, która żyje i zmienia się. Pod żadnym pozorem nie zapominaj więc o jej aktualizowaniu – zarówno pod względem wizualnym, funkcjonalnym, jak i tym dotyczącym bezpieczeństwa. Tylko dzięki temu masz szansę pozyskać nowych, wiernych klientów w Internecie.


Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce