PHP to język programowania, na którym warto oprzeć swój biznes

PHP,język,programowanie,biznes
PHP,język,programowanie,biznes

Obecny rynek, na którym działają przedsiębiorcy, jest znacznie bardziej dynamiczny i nieprzewidywalny niż jeszcze kilka lat temu. Nie da się ukryć, że bez branży IT nie istniałoby wiele firm, a tym bardziej nie byłyby one w stanie zdobyć tak dużego rynku zbytu. W XXI wieku nawet mała firma posiada u siebie systemy do zarządzania relacjami z klientami. Średnie i większe firmy często mają własne zespoły IT, bądź przynajmniej korzystają z usług zewnętrznych firm. Za każdym takim zespołem IT, czy też firmą, stoi określona technologia, w tym języki programowania.


Język programowania to najważniejszy element każdej technologii. Obecnie istnieje kilkadziesiąt języków, które mogą mieć wpływ na Twój biznes. Ale tylko kilka z nich wiedzie prym w codziennym zastosowaniu. W moim wpisie nie chce udowadniać, przekonywać Cię do wybrania tego a nie innego języka. Zamierzam jednak pokazać, dlaczego język PHP powinien zwrócić twoją uwagę i co możesz dzięki niemu zyskać.

Główne oskarżenia, jakie padają w stronę PHP to: 

  •  Jest przestarzały - początek języka to 1995 rok, czyli tak samo jak Java, czy JavaScript, Python jest o 4 lata starszy. Jednakże nie znam języka tak dynamicznie rozwijanego w ostatnich latach jak PHP. 
  • Jest wolny - tak, jeśli przyrównać go do Java bądź C#, zgadzam się bez wahania, ale pamiętajmy, że jest to język skryptowy, nie posiada tak jak Java JIT (pozwala ten mechanizm na znaczące przyspieszenie działania aplikacji), aczkolwiek PHP otrzyma ta możliwość w roku 2020. Patrząc jednak na Ruby, czy też Python to PHP jest znacznie wydajniejszym i stabilniejszym językiem. 
  • Nikt nie używa PHP - 75% aplikacji w internecie została napisana w PHP, coraz więcej projektów o dużej skali jest tworzonych właśnie w tym języku, Facebook był pierwotnie napisany właśnie w PHP, wiele dużych start-upów używa tego języka.
Infografika  o PHP

Stabilność jest ważna 


Bardzo ważnym dla mnie czynnikiem, który pokazuje wartość danego języka programowania, jest jego stabilność. Aby określić to kryterium, możemy zadać sobie następujące pytania: 

  •  Czy język ma mocne wsparcie społeczności? 
  • Czy język jest długo już na rynku (minimum 10 lat)? Czy jego popularność jest na stabilnym poziomie (nie ma od pewnego czasu dużych spadków)? 
  • Czy przyszłość języka jest możliwa do określenia na najbliższe kilka lat?

Na każde z tych pytań, jeśli pomyślę o PHP, moja odpowiedź brzmi „tak”. Od dwóch lat język rozwija się bardzo dynamicznie. Jego bezpieczeństwo jest na poziomie, którego nie widziałem od wielu lat. Zespół programistów pracujących przy języku nie dopuszcza długiego wsparcia danej wersji, a ponadto przejście do wyższej nie jest zbyt dużym wyzwaniem. Dzięki takiemu podejściu dług technologiczny jest tutaj znacznie ograniczany, a możliwość występowania błędów od strony języka dość mocno niwelowana. 

Patrząc na historię PHP, jeszcze kilka lat temu miał miejsce kryzys, który dość mocno odcisnął się na tym, że wiele firm zdecydowało się na wybór innej technologii do swoich realizacji. Zapewne, jeśli zastaliby język w tej postaci jak obecnie, to nie wahaliby się zbyt długo, co do wyboru właśnie jego do swojego projektu.

samymWarto nadmienić, że każda wersja języka wprowadza zmiany związane z samym sposobem pisania kodu, w ten sposób, aby był on bezpieczniejszy, wymuszał poprawne techniki programowania. Obecnie PHP jest językiem o wiele przyjemniejszym dla programisty i tym samym lepszym dla biznesu. 

Obecnie zmiany do języka mogą być zgłaszane przez każdego programistę, w sposób jawny oraz przyjazny dla społeczności PHP developerów. Każdy programista może wyrazić swoje zdanie na temat zmian, aczkolwiek głosowanie nad samymi zmianami, jest już przeprowadzane przez kilkadziesiąt najbardziej doświadczonych osób, które od wielu lat wspierają rozwój języka. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiemy, jakie zmiany pojawią się w najbliższych miesiącach, czy też latach i co to będzie oznaczało dla samego języka, technologii z nim związanych a tym samym dla klientów, którzy oparli swój biznes na tym języku. 

Od kilku lat śledzę rankingi języków programowania, w których PHP jest w ścisłej czołówce i co ciekawe nie zmienia on w sposób radykalny swojej pozycji. Taki stan rzeczy oznacza, że jego popularność wśród programistów i klientów, jest na stałym poziomie, jest on bezpieczny dla biznesu oraz jego rozwój nie jest zagrożony. 


Koszt ma znaczenie


Według mnie, jeszcze dość długo koszt stworzenia projektu z użyciem PHP będzie konkurencyjny względem innych języków. Ma na to wpływ wiele czynników, które zwiększają koszt pracy z innymi językami, takich jak: 

  • Używanie języka w branżach, które posiadają bardzo duże budżety (na przykład w instytucjach finansowych jak banki i ubezpieczenia), tutaj przeważa używanie języków takich jak JAVA, C#. Najczęściej są to projekty nawet kilkunastoletnie, przez co ich utrzymanie z każdym rokiem rośnie, trudno również jest znaleźć programistów, którzy chcieliby pracować przy takich aplikacjach, gdzie rozwój ich umiejętności stoi najczęściej w miejscu. Jedyną możliwością dla takich klientów, jest podniesienie widełek dla programisty, i użycie tego, jako czynnika motywującego. Istotne tutaj jest również przyzwyczajenie klientów do powyższych języków, które sprawdziły się przez tyle lat używania. 
  • Stosowanie języka do rozwiązań, które pomagają w analizie danych i bezpieczeństwie - mam tutaj na myśli takie języki jak Python i R. Obecnie są to główne języki pozwalające tworzyć w prosty sposób (nie musisz być n-letnim programistą, aby opanować te technologie i się nią biegle posługiwać) systemy analityczne. Języki te są głównie używane do predykcji możliwych wyników, na podstawie zbioru danych, a następnie do prezentacji ich klientom. Dzięki takim danym zarówno instytucje takie jak banki, czy też firmy marketingowe mogą lepiej docierać do potrzeb klientów i tym samym zarabiać jeszcze więcej. Coraz większe znaczenie Pythona przy tworzeniu sztucznej inteligencji, zwiększa wartość programisty, a tym samym koszt jego utrzymania. Rozwiązania te również pozwalają coraz bardziej poprawiać bezpieczeństwo w sieci, co staje się coraz bardziej istotne w obecnym cyfrowym świecie. 
  • Stosowanie języka do rozwiązań chmurowych, czyli do wykorzystania przez DevOpsów do pisania skryptów automatyzujących działanie środowiska architektury, nad którym mają pieczę. Tutaj również pojawia się Python i jego prostota składni. 
  • Trudno jest znaleźć programistów do projektu, gdy programiści porzucają dany język i nie pojawiają się nowi, którzy chcieliby z nim pracować. Przykładem tego może być język Ruby.

Grafika z zestawieniem wynagrodzenia programisty JAVA, .NET i PHP

Wymienione elementy sprawiają, że koszt programisty Python, Java, czy też C# może być nawet 3-krotnie wyższy od kosztu utrzymania programisty PHP. Oczywiście nie uważam tutaj, że PHP jest lepszy do wykorzystania w ML (z powodu braku frameworków do tego przeznaczonych i trudniejszego wejścia w język), czy też w DevOps. Nie jest również aż tak wydajny jak JAVA, czy też C#, ale można w nim napisać aplikacje, których stworzenie będzie znacznie tańsze i będą one działały równie stabilnie, jak te napisane w innych językach i spełnią wymagania większości biznesu.


Do czego jest ten PHP?


Gdybym chciał określić przeznaczenie języka PHP, to wymieniłbym tutaj trzy główne i obecnie najczęściej używane zastosowania:

  • Tworzenie rozwiązań przeglądarkowych: Proste rozwiązania - strony WWW, systemy do zarządzania treścią CMS, Złożone rozwiązania - sklepy internetowe (e-commerce), system do zarządzania relacjami z klientami (CRM), systemy intranetowe, dedykowane systemy internetowe (systemy płatności, fakturowe, magazynowe etc.)
  •  Tworzenie API 
  • Tworzenie skryptów parsujących, mam tutaj na myśli głównie skrypty, które pobierają dane ze stron WWW, z plików i innych źródeł, a potem zapisują do określonego formatu na przykład xls, xml, csv etc.

Gif różnych zastosowań PHP

Ostatnio coraz częściej język wykorzystywany jest też do rozwiązań IoT. Dzięki takim frameworkom asynchronicznym jak Swoole i ReactPHP możliwe jest pisanie bardzo wydajnych rozwiązań. Powstaje coraz więcej projektów w tej technologii, które spokojnie mogą być alternatywą dla rozwiązań w NodeJs. 

 Moc języka często zależy od frameworków, które pozwalają na szybsze i bezpieczniejsze tworzenie aplikacji. Dwa świetne frameworki jak Laravel i Symfony, pozwalają na pisanie dużych, skalowalnych rozwiązań, szybciej i taniej niż w innych językach. 

Podsumujmy zatem główne zalety tego języka: 

  •  PHP to jeden z najszybszych języków skryptowych
  •  rozwija się najdynamiczniej z języków programowania i ma przed sobą ciekawą przyszłość 
  • używając odpowiednich frameworków może konkurować na przykład z NodeJs pod względem wydajności 
  • koszt utrzymania zespołu deweloperów jest niższy w porównaniu z innymi językami
  •  jest bardzo dobrym językiem do zastosowania przy tworzeniu API i rozwiązań Web 

Jeżeli Twój biznes chce wybrać język programowania, który na wiele lat da mu bezpieczeństwo i stabilność, to warto wybrać PHP. Świetnie język ten może sprawdzić się w start-upach, a zwłaszcza przy tworzeniu MVP, gdy nie posiadasz jeszcze pełnego finansowania na realizację swojego pomysłu. Jest to również rozwiązanie, które pozwala tworzyć zarówno średnie aplikacje, jak i projekty typu Enterprise.


Jeśli zastanawiasz się nad rozwiązaniem w PHP

Napisz do nas!

Marek
desc

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce