Biznes

Co wpływa na pozycję strony w przeglądarce?

marketing,pozycjonowanie,przeglądarka,seo,pozycja w przeglądarce,wysoka pozycja,firma,strona internetowa,serwis internetowy
marketing,pozycjonowanie,przeglądarka,seo,pozycja w przeglądarce,wysoka pozycja,firma,strona internetowa,serwis internetowy

Na pozycjonowanie stron www wpływ ma wiele czynników, zaś osoby, które trudnią się tym złożonym procesem, od dawna próbują znaleźć "Świętego Graala SEO". Determinantów tych jest bardzo dużo - jedne z nich wywierają większy, a inne mniejszy wpływ na pozycję w wyszukiwarkach, warto jednakże poznać chociaż część z nich, jeśli nasza działalność w Sieci ma przynieść oczekiwane rezultaty. 


Pozycjonowanie stron internetowych – metoda walki z konkurencją

Dobre pozycjonowanie jest kluczowym narzędziem, służącym do zwiększania świadomości marki i pozyskiwania nowych klientów w Internecie, a zatem pozwala osiągnąć przewagę konkurencyjną w biznesie. Z drugiej strony, dla przeciętnego internauty proces ten jest całkowicie niedostrzegalny. Strony internetowe licznych firm, sklepów czy usługodawców walczą o osiągnięcie możliwie najwyższej pozycji w wyszukiwarce, gdyż prowadzi to do zwiększenia ich konwersji, a w efekcie do wzrostu sprzedaży czy rozpoznawalności marki. Klient natomiast nie zastanawia się nad tymi mechanizmami i intuicyjnie wybiera propozycje, które wyświetlą mu się jako pierwsze po wpisaniu konkretnej frazy - stąd tak istotne jest pozycjonowanie się na nie.

Profesjonalnym pozycjonowaniem stron zajmują się liczne agencje, których domeną jest marketing internetowy, a zatrudnieni w nich specjaliści nieprzerwanie doskonalą swoje umiejętności i usprawniają działania, by odpowiadały one algorytmom wyszukiwarek. Nie można podać jednej i uniwersalnej formuły, która pozwoli danej stronie osiągnąć czołową pozycję, ponieważ jest to proces nieustannie ewoluujący, jednak część z wpływających na to czynników można uznać za relatywnie stałe i to im należy poświęcić największą uwagę.

W dzisiejszych czasach uzasadnione wydaje się być stwierdzenie, że żadna ambitna firma nie będzie w pełni profesjonalnie funkcjonować bez własnej strony internetowej. Możesz mieć najlepszy pomysł na biznes, prowadzić najlepsze usługi w regionie, a nawet pisać wspaniałe powieści, lecz jeśli nie posiadasz strony internetowej (lub przynajmniej profilu w mediach społecznościowych) – nie istniejesz. Jednak samo posiadanie strony to za mało. Musi ona zajmować odpowiednio wysoką pozycję w wyszukiwarkach, a klienci muszą łatwo do niej trafiać, a zatem konieczne jest właściwe jej pozycjonowanie. 


Podstawy skutecznego pozycjonowania

Jak więc skutecznie pozycjonować własną stronę? Samo pozycjonowanie można podzielić na dwa rodzaje działań. Jedne z nich to prace typowo techniczne, które polegają na osiągnięciu jak największej kompatybilności strony z algorytmami wyszukiwarki. Drugie z kolei to działania ukierunkowane na doświadczenie użytkownika (UX – user experience). Obydwie te kategorie są ze sobą ściśle powiązane.

Aby przejść do omówienia czynników, wpływających na skuteczność procesu pozycjonowania witryny, należy na samym początku pokrótce wyjaśnić czym jest domena internetowa, ponieważ wpływ domeny na pozycję strony w przeglądarce jest kluczowy. Domena jest to adres, pod którym można opublikować swoją stronę internetową, bloga, forum, sklep internetowy, zamieścić wizytówkę swojej firmy czy jakąkolwiek inną witrynę. Jest ona zbudowana z nazwy właściwej oraz końcówki (rozszerzenia), która określa charakter strony - jej "narodowość" (na przykład .pl - strona polska) lub poziom, wpływający na jej status (.com, .net, .org).


Nazwa to słowo kluczowe w domenie, działające jako sygnał trafności - im będzie ono lepiej dobrane, czyli dokładnie dopasowane do treści strony, tym korzystniej dla strony. Równie ważne jest jego miejsce, ponieważ domeny zaczynające się od danego słowa kluczowego zyskują w przeglądarce przewagę nad stronami, które mają je w dalszej części domeny czy też są go całkowicie pozbawione.  

Jak łatwo domyśleć się, słowa kluczowe również wywierają znaczący wpływ na pozycję naszej strony czy bloga w przeglądarce, winny zatem najprecyzyjniej opisywać to, co jest zawarte na stronie. Jak wyżej wspomniano, nie wystarczy świetny pomysł na biznes ani doskonale napisany biznes plan aby nasza strona, która ma za zadanie promować naszą działalność, osiągnęła wysoką pozycję. Istotny jest chociażby wpływ słów kluczowych na pozycjonowanie. Ważna jest chociażby odpowiednia ich kolejność, częstotliwość ich występowania w tekście oraz odpowiednie wyeksponowanie (najlepiej w pierwszych stu słowach strony). Słowa kluczowe winny znajdować się również w opisie strony, który deklaruje jej trafność dla danego zapytania w wyszukiwarce oraz w jej adresie ULR. W różnych blogowych wpisach słowa kluczowe mogą pojawiać się w dalszej części odnośnika. Warto wiedzieć, iż opis strony nie wywiera bezpośredniego wpływu na jej pozycję, za to ma zasadniczy wpływ na tak zwana klikalność. Warto więc zamieścić w nim coś zachęcającego dla użytkownika.

Następnie trzeba zadbać o czysty kod strony, ponieważ stanowi on o jej jakości. Czysty kod ma taka strona, która nie zawiera niepotrzebnych notatek, nieaktywnych linków czy złych przekierowań, a także nie jest duplikowana. 


Pozycjonowanie pod użytkownika – droga do sukcesu

Przy wyborze powyższych elementów trzeba kierować się także tak zwanym UX – user experience. Właściwie dobrany, a więc dobry UX, również zapewnia wyższe miejsce w przeglądarce. Na UX składa się całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik w trakcie korzystania z naszej strony. Oczywiście, wrażenia te muszą być jak najbardziej pozytywne, atrakcyjne, funkcjonalne, a więc prowadzące do tego, by korzystanie ze strony było po prostu przyjemne i dawało satysfakcję. W dzisiejszych czasach wpływ UX na pozycję strony w przeglądarce jest niebagatelny.

Jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania stron internetowych, które pozwolą nam skutecznie wypromować własny biznes, jest treść. Ona również ma niebagatelny wpływ na odbiór witryny przez użytkownika. Przepisując i redagując treść, trzeba umieścić w niej odpowiednie frazy, jednak bez zbytniego przesycania nimi całości. Warto w każdym miejscu, gdzie zostało wprowadzone dane słowo kluczowe, zmienić je w link prowadzący do miejsca, gdzie określone zagadnienie jest dokładniej opisane. Istotne jest również tzw. linkowanie zewnętrzne, bowiem linki, które prowadzą z innych branżowych domen do naszej witryny, są jednym z najważniejszych czynników nadających ważność naszej stronie w oczach algorytmu Google. 

Artykuły i treści na stronie dotyczącej naszej usługi czy produktu muszą być pisane tak jak tekst skierowany do użytkownika, gdyż jedynie wtedy będą dla niego zachęcające. Upraszczając, treść należy pisać uwzględniając to, co chcemy osiągnąć, a zatem w oparciu o naszą strategię działania. Treść, która określa o czym jest dana witryna, to także sposób na zajęcie odpowiednio wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Musi być ona w miarę świeża, a więc aktualizowana, bo na to również kierują swoją uwagę wyszukiwarki, a doskonałym sposobem na zapewnienie owej „świeżości” jest systematyczne dodawanie nowych artykułów oraz ich optymalizacja pod kątem treści.


Czym jest responsywność strony?

Użytkownicy mobilni to obecnie przeważająca część odwiedzających strony. Jeśli więc twoja witryna nie zostanie przystosowana do przeglądania na telefonach czy tabletach, musisz liczyć się z tym, że stracisz znaczną liczbę potencjalnych klientów oraz odbiorców. Można stworzyć dla nich stronę responsywną. Taka witryna dopasowuje swoją szerokość i układ elementów do rozdzielczości, a także do rodzaju ekranu i urządzeń, na których jest wyświetlana, a zatem niejako jest ona stroną uniwersalną. Charakteryzują ją liczne zalety, jak chociażby brak konieczności aktualizowania danych w dwóch różnych miejscach, brak zamieszania, jakie pociąga za sobą przekierowywanie domen, a przede wszystkim to, iż responsywność jest obecnie mocno "premiowana" przez boty Google.


Trochę dodatkowych rad

Wielkie znaczenie dla pozycjonowania strony ma również historia naszej domeny. Google zakłada, że strona, która jest dłużej zarejestrowana, jest ważniejsza i bardziej godna rekomendacji. Warto zatem rozważyć opcję zakupienia wykorzystywanej domeny, posiadającej długą i dobrą historię, a potem skierowania jej na swoją stronę w Internecie. Należy również zastanowić się, w których wyszukiwarkach chcemy zaistnieć. Google ma ponad 60% rynku wyszukiwarek, ale nie dla każdej branży i nie w każdym kraju jest on wyszukiwarką wiodącą. Sprawdźmy więc, czy nasz pomysł na biznes nie będzie bardziej widoczny na przykład w Yahoo, Yandex czy Seznam. 

Wyszukiwarki nieustannie dopracowują, a także zmieniają swoje algorytmy, co trzeba mieć na uwadze przy pozycjonowaniu. Wszystkie parametry strony należy systematycznie polepszać, jeśli chcemy, by były jak najskuteczniejsze. Jeśli czujemy, że temat nas przerasta, zawsze możemy się zwrócić do agencji, która zajmuje się projektowaniem strategii SEO.


Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce