Biznes

4 powody, dla których Twoja firma potrzebuje consultingu IT

kryzys,portfolio,ebook,HSebook,highsolutions,consulting IT,software house,transformacja cyfrowa,dlaczego consulting IT jest ważny
kryzys,portfolio,ebook,HSebook,highsolutions,consulting IT,software house,transformacja cyfrowa,dlaczego consulting IT jest ważny

Nie od dziś wiadomo, że technologie informatyczne są jednym z elementów niezbędnych do sprawnego funkcjonowania nowoczesnej firmy. Wsparcie techniczne pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązania i sprecyzować projekt tak, aby wszystkie procesy zostały przeprowadzone w najbardziej ekonomiczny i profesjonalny sposób od samego początku. Doświadczona firma IT poprowadzi nas przez skomplikowane procesy, dokona wnikliwej analizy i odnajdzie najbardziej optymalne dla nas rozwiązanie. Ponadto dzięki technicznej wiedzy, której jako klient niestety nie mamy, pomoże ustalić właściwy budżet – co w dłuższej perspektywie może oznaczać oszczędność nawet kilkudziesięciu tysięcy. To inwestycja, która z biegiem czasu zwraca się z nawiązką.Zagrożenia jakich unikamy dzięki consultingowi

Nikt nie jest alfą i omegą. To, że posiadamy wiedzę z różnych dziedzin nie oznacza, że od razu jesteśmy w nich specjalistami i poradzimy sobie z każdą przeszkodą sami.

Czasem lepiej jest zwrócić się po pomoc do specjalistów IT, którzy posiadają szeroką wiedzę technologiczną niezbędną do implementacji odpowiednich rozwiązań – niż czekać na moment krytyczny naszego projektu, w którym straciliśmy nie tylko pieniądze, ale i czas.


Jakich zagrożeń pomoże nam uniknąć konsultant IT?

Zamknięcie się w błędnym kole

Często siedząc wewnątrz problemu, nie umiemy spojrzeć na niego z innej perspektywy. Dzięki pomocy z zewnątrz możemy być pewni, że odpowiednie osoby spojrzą na niego z „lotu ptaka”, co przyczyni się do wygenerowania jeszcze lepszych rozwiązań. Tym samym minimalizujemy ryzyko podejmowania złych decyzji.

Wymyślanie rozwiązań od zera

Bez odpowiedniej wiedzy bardzo często zamiast upraszczać rozwiązanie, dokładamy sobie pracy wymyślając wszystko od nowa. Czasem wystarczy tylko odpowiednio wdrożone nowe narzędzie czy też szkolenie, dzięki któremu będziemy mogli rozwiązać problem w całkowicie inny sposób.

Rozminięcie się założeń z rzeczywistością

Tworząc koncepcję projektu bez wiedzy firmy IT, możemy błędnie oszacować czas wykonania projektu czy też ustalić zbyt niski budżet, co utrudni nam oddanie projektu według pierwotnych założeń.


Co zyskujemy dzięki consultingowi?

Oszczędzamy czas i pieniądze

Specjaliści z firmy IT pomogą nam nie tylko określić zakres prac, ale też uświadomią nas jaki budżet jest niezbędny do wykonania wszystkich elementów projektu.

Korzystamy z doświadczenia specjalistów

Dzięki szerokiemu doświadczeniu możemy poznać nowe rozwiązania, które nam nie wpadłyby nawet do głowy. Ponadto firmy świadczące consulting IT mają szeroki zakres wiedzy technicznej z dziedzin tj. UX Design, Design Thinking, Web Development, SEO/SEM czy Marketing Automation.

Niższe ryzyko niepowodzenia

Dzięki świeżemu spojrzeniu na nasz problem oraz doświadczeniu partnera consultingowego, możemy być spokojni o prawidłowy przebieg nad pracami projektu. Odpowiednio skrojony budżet, dobrze dobrane narzędzia i rozwiązania, pozwolą nam na domknięcie projektu w czasie i zwiększenie jego szans na powodzenie.

Plan prac wdrożenia projektu

Konsultant pokieruje nas jak odpowiednio rozłożyć prace w czasie, wdrożyć je w rzeczywistość, ale także – czym kierować się przy wyborze odpowiedniego wykonawcy projektu (o ile dana firma consultingowa nim nie jest).


Jeśli szukasz pomocy i partnera i chciałbyś skonsultować swoje potrzeby z odpowiednimi osobami


NAPISZ DO NAS!Rodzaje consultingu w IT

Istnieje wiele różnych form konsultowania się z firmą IT, wśród których najczęściej możemy wyróżnić:

Audyty - zebranie informacji i dzielenie się uwagami

Ekspertyzy - przeprowadzenie dogłębnej analizy problemu i przedstawienie opinii klientom

Konsultacje - udzielenie klientowi wsparcia podczas doboru metod, wymiana spostrzeżeń

Proces UX - przeprowadzanie badań, testów, warsztatów projektowania – skrojonych na miarę potrzeb klienta

Warsztaty - wspólne wypracowanie najdogodniejszego rozwiązania dla klienta

Analiza przedwdrożeniowa - przeprowadzenie dokładnej analizy wewnętrznej w firmie, rozmowa z jej pracownikami, w celu wnikliwego zbadania jakie konkretne potrzeby ma firma i czy faktycznie potrzebny jest jej dane rozwiązanie.Taka analiza pozwala niejednokrotnie oszczędzić pieniądze, ponieważ może się okazać, iż to na co chcieliśmy je wydać – nie jest nam wcale potrzebne. (Przeczytaj więcej o analizie przedwdrożeniowej).


Konsultacja jest jak wizyta u dentysty

To trochę jak z wizytą u dentysty. Kiedy boli nas ząb to wiemy czego nam potrzeba – wizyty u specjalisty. Zanim go wybierzemy, przeglądamy oferty, by zminimalizować ryzyko błędnie wystawionej diagnozy i zmarnowanych pieniędzy.

W końcu podejmujemy decyzję i udajemy się na wizytę, mając już jakiś scenariusz diagnozy w głowie. Wchodzimy do gabinetu, siadamy na fotel, opowiadamy o naszych obawach i czekamy na wynik konsultacji. Specjalista zadaje nam zestaw wnikliwych pytań, po czym bardzo dokładnie ogląda pod lampą nasze uzębienie. Wydawałoby się, że wystarczy rozwiercić zęba, zaplombować i skasować kilkaset złotych. Jednak dentysta robi nam prześwietlenie, by upewnić się w swej diagnozie. Po kilku minutach uzyskuje bardzo dokładny obraz, dzięki czemu może powiedzieć nam czego tak naprawdę potrzebujemy.

Okazuje się, że to krzywo rosnąca ósemka, spowodowała ból. Nowy ząb może skrzywić stare, dlatego najlepiej jak najszybciej usunąć ją chirurgicznie, by uniknąć w przyszłości prostowania zębów.

Koniec końców czeka nas wydatek rzędu kilkuset złotych, jednakże w ogólnym rozrachunku jesteśmy nie tylko kilka tysięcy do przodu, ale i oszczędzamy kilka lat leczenia, usprawniając funkcjonowanie naszego organizmu już teraz. Dodatkowo poznaliśmy naprawdę dobrego specjalistę, do którego możemy się zgłosić w przyszłości.

Tak samo jest z doborem odpowiedniego wykonawcy naszego projektu. Szukając konkretnej usługi, robiąc research wśród ofert , należy pamiętać by nie kierować się tylko i wyłącznie ceną. Nawet jeśli zwracamy się do firmy z konkretną prośbą, bo stwierdziliśmy, że jest nam potrzebna np. nowa platforma, to jednak zawsze istnieje ryzyko, że to co obieramy za pewnik może być w rezultacie tylko naszą błędną diagnozą. Nie mając technicznej wiedzy na dany temat, nie jesteśmy w stanie dobrać najbardziej optymalnej dla nas technologii czy narzędzi. To, że jakieś rozwiązanie jest popularne na rynku i działa, nie oznacza, że będzie dobrym pomysłem dla naszej firmy.  Może się okazać, iż potrzebujemy jedynie wzbogacenia danego systemu o nowe elementy, a nie tworzenie zupełnie nowego rozwiązania. Dlatego warto jest zgłosić się do doświadczonej firmy IT, która pomoże nam dobrać spersonalizowane rozwiązanie.


Podsumowanie:

Jeśli nie jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie to przed rozpoczęciem projektu lepiej jest zgłosić się do doświadczonych specjalistów, którzy wybiorą najbardziej optymalne rozwiązanie technologiczne dla naszego biznesu. Niejednokrotnie pozwoli nam to zaoszczędzić czas włożony w projekt, a także pieniądze.

Dzięki udanej współpracy z firmą consultingową IT, możemy pozyskać również zaufanego partnera biznesowego na lata.


Chcesz dowiedzieć się więcej dlaczego warto postawić na consulting IT w swojej firmie?

Pobierz nasz darmowy ebook o transformacji cyfrowej.

Pobierz


Katarzyna
Specjalistka od marketingu, zajmująca się na co dzień prowadzeniem social media i wdrażaniem wszelkich kreatywnych pomysłów w rzeczywistość. W pracy skupia się na tworzeniu ciekawych treści, a po godzinach przeprowadza kulinarne eksperymenty.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce