Biznes

Technologiczna walka z padaczką – czyli jak zaprojektowaliśmy platformę dietetyczną, która pomaga dzieciom

platforma internetowa,KetoPlaner,IT,technologia,rozwiązania internetowe,Case study,implementacja
platforma internetowa,KetoPlaner,IT,technologia,rozwiązania internetowe,Case study,implementacja

Często jesteśmy pytani jaki jest nasz najlepszy projekt. I za każdym razem, bez zastanowienia, każdy z nas odpowie, że jest to platforma internetowa KetoPlanner. I mimo że tworzyliśmy od tego czasu bardziej zaawansowane technologicznie projekty, to ten skradł nasze serca, ze względu na swoją misję.


Tak jak uwielbiamy tworzyć dedykowane rozwiązania internetowe dla przedsiębiorstw, by automatyzować i optymalizować ich procesy, to zdrowie dzieci - jest wartością która przebija wszystko inne. I dlatego po dziś dzień jesteśmy dumni z tego, co udało nam się wspólnie wypracować z firmą Nutricia Medyczna.

Ale zacznijmy od początku.


Potrzeba


Gdyby dzieci nie chorowały na padaczkę lekooporną, to by nie było potrzeby tworzenia tej platformy. Niestety nie każdą padaczkę u dzieci można wyleczyć lekami. Jeśli leki nie działają to zostają dwie opcje: operacja i wycięcie części tkanki z części skroniowej mózgu bądź przejście na bardzo rygorystyczną dietę ketogenną. Oba podejścia uważa się za skuteczne - operacja daje rezultaty natychmiast, za to dieta ketogenna nie jest inwazyjna.

Firma Nutricia Medyczna (należącą do koncernu Danone) od lat wspiera rodziców dzieci z padaczką lekooporną oraz dietetyków, by dostarczać nie tylko odpowiednie produkty, ale i przekazywać cały czas swój know-how, m.in. poprzez stronę dieta-ketogenna.pl (którą również mieliśmy przyjemność tworzyć).

Odpowiednie proporcje diety zależą od płci dziecka, jego wieku i wagi. Dodatkowo istnieją 4 odmiany diety ketogennej, choć jedna (tzw. klasyczna) jest zdecydowanie najpopularniejsza.

Do tej pory dietetycy opracowywali jadłospisy ręcznie, co było nie tylko żmudne, ale i trudne, a także przez to mało urozmaicone. Rozwiązanie informatyczne, które wsparłoby ten proces było niezbędne.Pierwsze podejście zakończone porażką (nie naszą)


Z tematem stworzenia platformy do wsparcia dietetyków zetknęliśmy się w połowie 2016 roku, gdy przedstawiciele duńskiego oddziału Nutricia Medyczna poprosili nas o audyt rozwiązania, które nabyli od amerykańskiego oddziału.

Prośba wynikała z tego, że ówczesna ich platforma (zwana KetoPlannerem 1.0) ciągle zawierała mnóstwo błędów i firma, która do tej pory ich obsługiwała, nie była w stanie się z nimi uporać.

Podczas analizy znaleźliśmy nawet przypadki, gdzie proporcje wartości odżywczych (co jest kluczowe dla diety) były źle obliczone (nieznacznie, ale jednak). Od tamtego momentu wiedzieliśmy, że jeśli będziemy tworzyć nową wersję platformy, będziemy musieli mieć 200% pewność, że wszystko zostanie obliczone poprawnie.

Po 2 miesiącach rozmów, przeprowadzeniu warsztatów koncepcyjnych, ustaleniu zestawu funkcjonalności (część funkcjonalności z wersji 1.0 zostało odrzuconych, pojawiły się również nowe), została podjęta decyzja - wspólnie tworzymy KetoPlannera wersja 2.0!Prace implementacyjne


Projekt został rozpisany na 5 miesięcy (od listopada 2016 do marca 2017) i podzielony na 4 większe etapy (ang. milestone). Po każdym z nich, zarówno główni dietetycy (którzy byli zaangażowani w cały proces tworzenia koncepcji), jak i osoby odpowiedzialne za projekt z ramienia firmy Nutricia Medyczna, otrzymywali kolejną gotową część platformy do wglądu i testów.

Przy projekcie pracowało łącznie 11 osób i każdy wykonał swoją część w sposób bardzo zaangażowany i odpowiedzialny.

Platforma składa się z wielu powiązanych ze sobą modułów, ale przede wszystkim pozwala ona:

  • Dietetykom na zarządzanie pacjentami, tworzenie nowej wersji diet dla pacjentów, monitorowanie postępu, tworzenie posiłków i całych jadłospisów 
  • Rodzicom pacjentów na tworzenie jadłospisów, nowych posiłków, analizę czy posiłek jest zgodny z dietą, łatwy kontakt z dietetykiem i dostęp do archiwalnych wersji posiłków 
  • Nutricii Medycznej na posiadanie statystyk popularności wariantów diet, przepisów posiłków, produktów czy globalnej informacji czy pacjentom się poprawia stan zdrowia.

Na 3 kwietnia została zaplanowana data wdrożenia nowej platformy, zastępując starą (oczywiście wszystkie wcześniej zgromadzone dane musiały mieć odzwierciedlenie w nowej platformie). Termin udało się dotrzymać, a platforma ketoplanner.dk została opublikowana 1 dzień wcześniej.


Rozwój platformy


Oczywiście taki projekt musiał ciągle żyć, ciągle będąc usprawnianym i rozszerzanym o kolejne funkcjonalności. Nutricia Medyczna wykupiła u nas ryczałt godzinowy odnawiany co pół roku za monitoring platformy, naprawianie drobnych błędów i wsparcie dietetyków

 W między czasie weszły przepisy związane z RODO i jako że platforma przechowuje bardzo dużo wrażliwych danych (dane medyczne), zostały podjęte odpowiednie kroki by zabezpieczyć wszystkie dane przed wykradzeniem, jak również by móc spełnić pozostałe prawa wynikające z RODO (m.in. eksport danych, usunięcie danych użytkownika itp.).
Kolejne wdrożenia, nowe kraje


Po wdrożeniu zakończonym pełnym sukcesem w Danii, platformą zainteresował się oddział polski, dzięki czemu powstała bliźniacza wersja - ketoplaner.dieta-ketogenna.pl. Ze względu na populację obu krajów, wersja polska stała się (niestety) znacznie bardziej popularna i korzysta z niej znacznie większa liczba użytkowników. 

 W 2018 roku wdrożyliśmy również KetoPlannera w Holandii, jednak tam platforma uległa znaczącej zmianie, wynikającej z polityki holenderskiego oddziału, gdzie nie wspierają w takim stopniu dietetyków, stąd powstała okrojona wersja - ketocalculator.nl, zintegrowana z istniejącym już wcześniej serwisem z przepisami do diety - ketocafe.nl.

W między czasie stworzyliśmy również platformę RMD (ang. Rare Metabolic Diseases - rzadkie choroby metaboliczne), która bazowała na KetoPlannerze, a wspiera pacjentów z 6 innymi chorobami (jak PKU - fenyloketonuria), a wdrażana jest (na chwilę obecną) w 6 krajach, na 3 kontynentach.


Podsumowanie


Wysoko sobie zawiesiliśmy poprzeczkę, jeśli chodzi o znalezienie kolejnego projektu, którego wpływ na innych będzie tak znaczący, ale mamy nadzieję, że taki znajdziemy, bo będzie to znaczyć, że jeszcze bardziej będziemy mogli pomóc innym ludziom - w czymś tak ważnym jak zdrowie. 

Na koniec pozwolę sobie zacytować opinie dwóch osób, które z nami pracowały nad tym projektem:


Kristina Krogh Hansen
Brand & Channel Manager Nutricia Dania

"Od października 2016 r. Nutricia Dania ściśle współpracuje z HighSoltuions nad stworzeniem i obsługą platformy internetowej dedykowanej dietetykom i pacjentom na diecie ketogenicznej o nazwie KetoPlanner. Podczas tej współpracy HS zrozumiał i wspierał potrzeby biznesowe związane z rozwiązaniem KetoPlanner, które wniosło wielką wartość do projektu. Postrzegamy HighSolutions jako elastycznego i sprawnego partnera, który jest zawsze dostępny w razie potrzeby i zapewnia terminowość na wysokim poziomie. Wreszcie, komunikując się, wyjaśniają język techniczny / rozwojowy dla profesjonalistów pozatechnicznych, co ułatwia osiągnięcie wspólnego celu."


Szymon Łapacz
Analityk Systemów Biznesowych, CBS Danone Nordics & Central Europe

"Jako grupa Danone potrzebowaliśmy stworzenia dedykowanej i międzynarodowej platformy internetowej do zarządzania żywieniem pacjentów wymagających specjalistycznego wsparcia dietetycznego. 
 Mimo wysokiego zaawansowania projektu, firma HighSolutions zaprezentowała przejrzystą ideę wykonania, która w pełni pokrywała się z naszymi potrzebami. Współpraca podczas rozwoju systemu opierała się na bardzo dobrej komunikacji i krótkim czasie reagowania, a zespół HighSolutions wykazywał duże zaangażowanie w projekt i otwartość do pomocy. Projekt został skończony zgodnie z harmonogramem, a platforma dobrze spełnia swoją rolę i usprawniła zakładane procesy."


Jeśli chciałbyś skorzystać z naszych usług, odezwij się do nas!


Potrzebujesz zaawansowanej technologicznie platformy internetowej? Zobacz jak możemy Ci pomóc

Adam Matysiak
Założyciel, były CTO i turkusowy lider. Programista z 15-letnim doświadczeniem. Pasjonat frameworku Laravel i tworzenia chatbotów. Prowadzi bloga "Turkusowy Prezes" i występuje na konferencjach związanych z programowaniem i turkusowym zarządzaniem. W wolnych chwilach biega i uprawia cross-fit.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce