News Biznes Technologie

Szkoły programowania

#Szkołyprogramowania,IT,PHP,Junior
#Szkołyprogramowania,IT,PHP,Junior

Wyszukując frazę “szkoła programowania” znajdziemy bardzo wiele stron firmowych, które oferują kursy programowania, dając przy tym “gwarancję” pracy oraz porównując swoje kursy do studiów. 

Czy jest tak, że po czterech, może pięciu tygodniach zostajemy pełnoprawnymi programistami? Niestety nie, nie będziesz programistą odbywając kilkutygodniowy kurs. Tak więc jakie warunki trzeba spełnić by nim zostać i czy warto skorzystać z kursu programowania?


Plusy szkoły programowania

  • Zdecydowanie największym argumentem za tym, by polecić szkołę programowania jest posiadanie mentora, który w każdej chwili doradzi i odpowie na każde Twoje pytanie. W internecie możemy spotkać wielu ludzi, którzy wybuchną śmiechem kiedy zadamy im proste pytanie. Jednak mówiąc o etapie, gdzie zaczynamy przygodę z programowaniem - myślę, że znajdziemy odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań. Wystarczy umiejętnie przeszukiwać internet. 
  • Atutem, może być także praca w grupie. Może nim być też sposób nauczania - zajęcia z prowadzącym, w końcu nie każdy jest na tyle samodzielny by zmotywować się do nauki.
  • Jeśli mowa o motywacji to opłacony kurs nas mobilizuje, ale w gruncie rzeczy, jeśli męczy nas nauka to jak mamy być programistami na co dzień? 
  • Ostatnim, ale moim zdaniem kluczowym atutem jest wprowadzenie w świat IT, a wiadomo że nie każdy kursant mógł mieć z nim styczność. IT to dość specyficzne środowisko i warto poznać kogoś pozytywnie nastawionego do nas, który powie nam jak ten świat działa.

Zbyt wiele dobrych opinii

Kiedy czytacie pochlebne artykuły na temat szkół programowania oraz podsumowania blogerów, którzy od samego początku artykułu krzyczą “tak, zdecydowanie polecam szkołę programowania!” to bardzo możliwe, że są to artykuły sponsorowane. Przykro mi, ale takie są realia. Nie dajcie się manipulować czytając takie recenzje, a jeśli rozważasz wzięcie kredytu na kurs programowania - nie rób tego!

Tak więc nie sugerujmy się opiniami w internecie i poszukajmy osób, które naprawdę ukończyły takie szkolenie i zapytajcie ich osobiście co o tym sądzą.


Na co zwracać uwagę

Zanim podpiszesz umowę ze szkołą sprawdź w umowie ich definicję “gwarancji” zatrudnienia. Co nie zmienia faktu, że są też porządne pod tym względem szkoły. Podczas researchu znalazłem zaprezentowany przez pewnego programistę, ciekawy sposób przesiewania takich szkół - jeśli reklamują się gwarancją zatrudnienia - uciekaj jak najdalej. 


Jak sprawdzić czy programowanie jest dla mnie?

Najprościej jest przejść kilka kursów, poczytać o programowaniu lub doświadczeniach innych programistów, obejrzeć kilka vlogów.

Należy zdać sobie sprawę, że bycie programistą nie jest dla wszystkich - jest to monotonna, skrupulatna praca, która zaserwuje nam dziesiątki problemów nad którymi będziemy czasami głowić się godzinami.  


Tak więc zanim zapiszesz się do szkoły programowania:

Realia

Na początku swojej kariery nie zarobicie wielkich pieniędzy. Rozmawiając z wieloma programistami i pytając jak zaczynali, bardzo często słyszałem o darmowym stażu lub niskich pensjach w trakcie nauki. Dopiero w miarę rozwoju swoich umiejętności, których miarą jest doświadczenie komercyjne i znajomość technologii oraz umiejętne ich wykorzystania, stajesz się specjalistą i zarabiasz lepsze pieniądze. Tak jak w każdym innym zawodzie, jest to proces.

Szkoły programowania oferują kursy, które robią z każdego bardzo początkującego juniora. Kompletnie niesamodzielnego, niepotrafiącego wykonać prostych rzeczy (biorąc pod uwagę codzienne zadania i czas). Dopiero ciągła praktyka i doświadczenie komercyjne pozwala na swobodę pracy. 

Praca programisty to nie wyjazd i szkolenie, ale ciągłe poświęcanie wolnego czasu na poznawanie i testowanie nowych technologii czy poprawianie jakości swojego kodu by spełniał standardy. Jeśli chcesz być dobrym programistą to musisz wziąć pod uwagę, że Twoje umiejętności są wprost proporcjonalne do poświęconego wolnego czasu na naukę. Tak więc jeśli programowanie nie będzie Twoją pasją - odpuść. No chyba, że chcesz być przeciętnym programistą, za przeciętną pensję.


Warto też rozważyć inny kierunek pracy w IT, pamiętaj, że nie musisz być koniecznie programistą. Sprawdź także inne zawody jak Project Manager czy QA.


Czego z całą pewnością masz nie robić!

Jeśli dostaniesz dofinansowanie do kursu - super, wykorzystuj szanse. Kiedy bierzesz kredyt na kurs - popełniasz wielki błąd. Dopóki Twoja sytuacja materialna nie pozwala na swobodę wykupienia kursu za kilka tysięcy złotych, lub nie masz odłożonej takiej kwoty - nie idź na kurs, usiądź przy komputerze i naucz się sam(a). Tak po prostu.

Masz dużo oszczędności, które chcesz zainwestować w siebie wybierając kurs programowania? Świetnie, ale zanim zapiszesz się, poświęć kilka godzin i przerób punkty, które zostały wymienione wcześniej. Będziesz mieć świadomość, że nie popełniasz błędu, bo nawet kiedy masz oszczędności to warto przekonać się, że inwestujesz pieniądze rozsądnie.

Podsumowanie

Wszyscy programiści, których znam to samouki. Myślę, że bardzo wiele osób związanych z tą branżą powie to samo. Warto więc zweryfikować czy na pewno potrzebujemy szkoły programowania, aby wejść w tę branżę. Z całą pewnością potrzebujemy doświadczenia pracując w zespole i odnalezienia się w środowisku IT. 

Dla kogo jest programowanie? Na pewno musi to być osoba, która posiada umiejętność analitycznego podejścia do problemów, czyli w skrócie - matematyka. Nie mówimy o całkach i różniczkach, a o logice, rachunku prawdopodobieństwa, ciągach. Tak więc jeśli miałeś problemy z tym przedmiotem i był on ograniczany do minimum w Twoim życiu - nie odnajdziesz się jako programista, przynajmniej w ten przyjemny sposób.

Nie jestem zwolennikiem szkół programowania, ale oczywiście znajdziemy porządne firmy, które zadbają o swoich uczniów. Mimo to, w mojej opinii uczestnictwo w kursie programowania to kaprys. Można nauczyć się podstaw samemu i rozwijać umiejętności w domowym zaciszu lub stacjonarnie w formie stażu. Będzie to bardziej skuteczne, a w Twoim portfelu zostanie kilka tysięcy złotych na dobre książki, czy inne materiały do nauki.

 
Karol
Pasją Karola jest kreacja nowoczesnych projektów graficznych. Dzięki szerokiej wiedzy z zakresu UX każda realizacja cieszy się uznaniem użytkowników i klientów, co przekłada się na osiąganie celów biznesowych. Karol zajmuje się również kontaktem z Klientem oraz doradza w zakresie SEO.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce