Biznes

Najczęstsze błędy popełniane przy tworzeniu start-upu

startup,biznes,marketing,strategia,umowa,partnerswto,budżet,wlasna,firma,team,zespół,eksperci,specjaliści,porady,dokumentacja,umiejętności,doświadczen
startup,biznes,marketing,strategia,umowa,partnerswto,budżet,wlasna,firma,team,zespół,eksperci,specjaliści,porady,dokumentacja,umiejętności,doświadczen

Startup kojarzony jest z szybkim i dużym zarobkiem pod przykrywką dobrego pomysłu. Nic w tym dziwnego. Samo słowo “startup” oznacza etap szybkiego wzrostu, który przynosi pozytywny efekt w postaci dużego zwrotu finansowego skutkującego uzyskaniem stabilizacji finansowej nowej firmy.

Niestety rzeczywistość jest trochę inna, a pomysł to tak naprawdę jedynie 10% wkładu w realizację udanego startupu. Reszta to ciężka praca nad produktem, jego udoskonalaniem i ciągłym inwestowaniem. Do tego dochodzą kwestie związane z dokumentacją firmy, umowami, doborem zespołu oraz utrzymaniem pewnych standardów.

Ci którzy mieli styczność z pracą nad dużymi produktami wiedzą, że droga od rozpoczęcia prac nad projektem, a jego ukończeniem jest bardzo trudna. Jakie więc najczęstsze błędy popełniamy przy tworzeniu startupów?


Finansowanie

Startując z realizacją pomysłu powinniśmy zacząć od finansowania. Mamy kilka opcji do wyboru:

 • Gotowy budżet - kiedy posiadamy dotację  lub mamy inwestora
 • Bootstrapping - sami finansujemy swój startup w oparciu o własne oszczędności
 • Love money - pomysł jest finansowany przez naszą rodzinę lub bliskich

We wszystkich przypadkach niezbędny jest biznes plan oraz wybór modelu zarządzania startupem. Jeśli chcemy mieć kontrolę nad realizacją musimy planować wydatki i stawiać sobie cele, które będą skrupulatnie realizowane.

Do najczęściej popełnianych błędów należy zupełny brak budżetu lub złe zarządzanie powierzonymi nam pieniędzmi. Są to wystarczające mocne argumenty by skorzystać z wsparcia ekspertów oraz poszerzyć wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania. Dlaczego? Już na początek musimy odpowiedzieć na kilka strategicznych pytań: 

Cel i rodzaj działalności

 • Własna firma czy inkubator?
 • Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka?

Finanse

 • Jakie będzie główne źródło generowania dochodu? Działamy w modelu SaaS - wprowadzając abonament czy zarabiamy na reklamach?
 • Sami prowadzimy księgowość czy zatrudnimy biuro rachunkowe?
 • Czy mamy środki na sfinansowanie naszego startupu przez minimum 12 miesięcy?

Obecność na rynku

 • Jak generować ruch? Czym przyciągniemy klientów? Czy mamy przeznaczone środki na reklamę?

Powyższe pytania to zaledwie początek. Warto się zastanowić i podjąć odpowiednie decyzje. One rzutują na nasz sukces.


Determinacja i “one man army”

Półki księgarń uginają się od biografii ludzi sukcesu. Dobrze znane nazwiska tych, którzy potrafili doskonale zagospodarować swój czas i pieniądze. Co jest cechą wspólną historii tych osób? Po lekturze kilku z nich pojawia się jeden wniosek - determinacja, konsekwencja w realizacji założeń biznesu oraz głęboka wiara, że to ma sens.

Ciekawym przypadkiem determinacji w biznesie jest historia firmy Rovio Mobile, która stworzyła aż 51 nieudanych gier. Tuż przed upadłością firmy i stracie prawie wszystkich środków właściciele postawili wszystko na jedną kartę i postanowili stworzyć ostatnią grę - Angry Birds. Okazała się ona hitem internetu i opanowała nie tylko świat gier, ale również branżę modową czy gadżety dla dzieci i dorosłych. Podobnych przykładów jest wiele - Pinterest, Instagram czy AirBnb...

Drugą wspólną cechą łączącą największe marki na świecie jest to, że nie działali sami. Dobrym przykładem jest Facebook czy PayPal - miliardowe korporacje i nazwiska za którymi stoją od samego początku zmotywowani i kompetentni współpracownicy. Działanie w pojedynkę jest ryzykowne, dużo bardziej stresujące ze względu na brak podziału obowiązków oraz brak osób pełniących funkcję “rady doradców”. W biznesie należy wziąć pod uwagę, że tworząc produkt, w szczególności globalny, nie jesteśmy w stanie działać w pojedynkę jako “one man army”. Jest to nie tylko nieopłacalne, ale zwyczajnie niemożliwe.

Działanie w teamie ma również słabe strony. Największym zagrożeniem mogą być zbyt duże ambicje autorów, walka o przywództwo, obowiązki, wyznaczanie celów i rozliczanie się z tego co każdy z nich wniósł w projekt. Dlatego wybór partnera powinien być przemyślany. 

Determinacja w drodze do sukcesu Najważniejsza jest determinacja, konsekwencja w realizacji założeń biznesu oraz głęboka wiara, że to ma sens.


Bycie perfekcjonistą

O tyle, o ile praca nad finansami i modelem biznesowym powinna być w pełni dopracowana, tak próba stworzenia produktu idealnego może zabić nawet najbardziej obiecujący startup. 

Kiedy tworzymy produkt w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę wersję MVP (minimum viable product). Dzięki temu po uruchomieniu pierwszej bety (która z założenia powinna być stworzona najniższym możliwym kosztem) sprawdzimy jak nasz pomysł przyjmie się na rynku. MVP jest wersją, która daje nam możliwość sprawdzenia czy produkt jest warty dalszego inwestowania w niego swojego czasu i pieniędzy. 

Błędem jest tworzenie globalnego produktu, który zostanie uruchomiony dopiero gdy spełni wszystkie nasze oczekiwania. Jeszcze większym błędem jest zmiana założeń w trakcie realizacji startupu. Kiedy zdecydujemy się zmienić gruntownie nasz produkt w trakcie pracy nad nim, tracimy ogrom czasu i pieniędzy przez co ryzyko niepowodzenia jest kilkukrotnie wyższe. Produkt nadal na siebie nie zarabia, a zmiana w fundamentalnych funkcjonalnościach mówi jedynie o tym, że oblaliśmy etap planowania.


Znajomość rynku i konkurencji

Kiedy tworzymy produkt powinniśmy mieć elementarną wiedzę z konkretnej branży. Jeśli decydujemy się stworzyć startup ważną kwestią jest poznanie i zbadanie rynku. Nie tylko dlatego, że wypada mieć wiedzę z branży w której będziemy funkcjonować, ale także musimy znać konkretne potrzeby klienta docelowego, a tym samym wiedzieć jakiego narzędzia lub usługi mu brakuje. 

Kiedy już znamy branżę i klienta docelowego musimy przekalkulować potencjalnych odbiorców. Startup, który rozpoczyna działać globalnie (nawet w przypadku kilku krajów) jest ogromnie ryzykowny i wymaga dużych pieniędzy przeznaczonych na marketing i promocję przygotowaną indywidualnie dla konkretnego państwa.

Ryzyko braku znajomości branży, konkurencji i odbiorców skutkuje stworzeniem produktu, którym docelowo zainteresuje się jedynie garstka użytkowników. Dlaczego tak się dzieje?

 • Tworzenie produktu, który różni się jedynie kilkoma drobnymi funkcjonalnościami nie przekona użytkowników do korzystania z usług akurat naszej firmy
 • Tworzenie startupu pod konkretną branżę zawęża liczbę potencjalnych klientów
 • Nie każdy korzysta z produktu lub usługi nawet jeśli działa w konkretnej branży


Docelowo możemy mieć produkt z którego korzystać będzie tak mała liczba użytkowników, że pieniądze, które zainwestowaliśmy w jego stworzenie i utrzymanie nigdy się nie zwrócą.


Marketing i reklama

Nie ma produktów idealnych, każdy z nich trzeba umieć sprzedać. Już od etapu planowania startupu należy pochylić się nad kosztem promocji produktu, tak by trafił do jak największego grona odbiorców. Co więcej, taki koszt nie jest jednorazowy. Reklama swojego produktu musi mieć ciągłość. Warto zainwestować w dobrych sprzedawców i narzędzia, które pomogą nam dotrzeć do jak największej liczby klientów. Jednak to ludzie odgrywają tu najistotniejszą rolę, bo bez wiedzy ekspertów nie będziemy wiedzieć, które kanały sprzedaży będą w naszym przypadku najbardziej skuteczne.

W dzisiejszych czasach najważniejsza jest komunikacja. Bardzo łatwo jest zrobić złe pierwsze wrażenie w wyniku czego zniszczymy opinię naszemu produktowi. Ważne jest by nawiązywać nić porozumienia z klientem, budować z nim relację oraz traktować w tak indywidualny sposób by wracał i polecał nas innym. 

Istotnym elementem startupów są także konferencje, spotkania branżowe i udzielanie się wszędzie tam, gdzie nasz produkt mógłby zostać zauważony. 


Zaufanie, umowy i patenty

Pierwszą zasadą współpracy jest posiadanie wszystkiego na piśmie. Umowy ustne mimo, że są prawnie wiążące nigdy nie powinny mieć miejsca. Tzw. “handshake deals” mogą nieść za sobą nieciekawe konsekwencje jeśli nasz partner biznesowy postanowi grać nieczysto.

Inną ważną kwestią są umowy poufności NDA (non-disclosure agreement) lub CDA (confidential disclosure agreement). Jeśli traktujemy swój pomysł poważnie powinniśmy zadbać równie dobrze o bezpieczeństwo podczas wprowadzania do firmy nowych osób jak i w trakcie nawiązywania kontaktów biznesowych związanych z pracą nad produktem lub partnerstwem. Takie umowy zagwarantują nam spokojny sen.

Kiedy nasz produkt jest unikatowy powinniśmy również rozważyć rejestrację znaku towarowego. Dzięki temu zabezpieczymy nazwę firmy oraz znak graficzny produktu. Jeżeli wprowadzamy na rynek innowację warto opatentować też sam pomysł.

Zaufanie, umowy i patentyZadbaj o swoje bezpieczeństwo. Dopilnuj, by mieć wszystko na piśmie.


Wykonawca

Kiedy nasza rola ogranicza się do pomysłu, kwestii finansowych oraz związanych z planowaniem powinniśmy dobrać do naszego zespołu ludzi, którzy skupią się na rzetelnym tworzeniu produktu na najwyższym poziomie.

Przy wyborze wykonawcy warto kierować się między innymi:

 • Kompetencje - musimy wiedzieć, że wykonawca jest w stanie zrealizować nasz produkt zachowując przy tym należyte standardy.
 • Doświadczenie - należy sprawdzić czy wykonawca realizował podobne projekty tematycznie lub podobnego formatu.
 • Umiejętności - czy nasz produkt będzie wykonywany w określonych standardach? W takiej sytuacji warto skonsultować się z ludźmi z zewnątrz lub zlecić znalezienie ekspertów firmom, które w tym się specjalizują.
 • Dokumentacja - warto jest otrzymywać cotygodniowe lub comiesięczne zestawienia prac. Dzięki temu monitorujemy i sprawdzamy postęp prac nad naszym produktem.
 • Umowy - radca prawny to podstawa by cieszyć się z bezpieczeństwa produktu i firmy.

Największym zagrożeniem po wyborze wykonawcy jest ingerowanie w sposób w jaki tworzy produkt. Oczywiście musimy zadbać o bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia, ale też nie możemy go sabotować. Skrajne monitorowanie lub wprowadzanie swoich uwag do nieskończonego produktu może skutkować ogromnymi opóźnieniami i problemami finansowymi. 

Kiedy zdecydujemy się na konkretnego wykonawcę, sprawdzimy jego kompetencje i przygotujemy odpowiednie umowy musimy zaufać w słuszność swojej decyzji. Słuchajmy rad i zaleceń bo jest specjalistą. Kiedy mamy wątpliwości postawmy na komunikację - zadajmy pytanie dlaczego tak, a nie inaczej - możemy także to zweryfikować z zaufanymi osobami z zewnątrz. Najważniejsze jednak jest to, by wykonawca nie realizował naszych bezpośrednich poleceń, a współpracował z nami bo tylko dzięki współpracy istnieje szansa na stworzenie czegoś wyjątkowego.


Najczęstsze przyczyny niepowodzeń

Prowadzenie startupu to ogromne ryzyko, o którym mało osób mówi, szczególnie w Polsce. Według Forbes’a 9 na 10 startupów upada. Wpływ ma na to wiele czynników m.in. 

 • Tworzenie produktów, których nikt nie potrzebuje - 42% upadłych startupów wskazało ten czynnik jako główną przyczynę niepowodzenia.
 • Brak równowagi w firmie - dział technologiczny i biznesowy powinien współgrać. Skupienie się na produkcji, ale pominięcie kwestii marketingowych i sprzedażowych prowadzi do upadku.
 • Brak odpowiedniego tempa wzrostu firmy - jeśli mamy idealny pomysł, ale nasz produkt nie ma odpowiedniego tempa wzrostu to nie przekonamy do siebie inwestorów. Tym samym brak gotówki na dalszy rozwój i utrzymanie startupu powoduje jego zamknięcie.
 • Wszechstronność w zespole - dobrze dobrany zespół to klucz do sukcesu. Jednak wiele firm szuka pracowników, którzy mają kilka umiejętności - problem w tym, że wykonują je na przeciętnym poziomie. W efekcie pracownik nie jest specjalistą w jednej konkretnej dziedzinie.

 

Ryzyko prowadzenia startupu jest ogromne, a to czy uda nam się osiągnąć sukces tak naprawdę zależy od nas samych. Kiedy mamy pomysł na produkt, który znajdzie swoje grono odbiorców, zadbamy o finanse, marketing i reklamę, wszelkie kwestie techniczne i odpowiedni zespół to nic nie stoi na przeszkodzie, że nam się to uda. Wystarczy tylko w pełni zaangażować się w realizację tak by nasza firma rozwijała się i procentowała w przyszłości.

Karol
Pasją Karola jest kreacja nowoczesnych projektów graficznych. Dzięki szerokiej wiedzy z zakresu UX każda realizacja cieszy się uznaniem użytkowników i klientów, co przekłada się na osiąganie celów biznesowych. Karol zajmuje się również kontaktem z Klientem oraz doradza w zakresie SEO.

Czego potrzebujesz?

Strony internetowej

Systemu informatycznego

Aplikacji mobilnej

Projektu graficznego

Wsparcia technicznego

Chatbota

Preferowana forma kontaktu

Podaj dane kontaktowe

Administratorem danych osobowych jest HighSolutions sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, ul. Szkolna 21/1, 62-080 Tarnowo Podgórne, adres email kontakt@highsolutions.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.

Dziękujemy!

Odezwiemy się wkrótce